Geri

YARGI ÇALIŞANLARI AYRIMA TABİ TUTULAMAZ

04 Eylül 2014, Perşembe | 10:43
TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI
 
YARGI ÇALIŞANLARI AYRIMA TABİ TUTULAMAZ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir televizyon kanalında 03.09.2014 tarihinde (dün)  yaptığı açıklamada; “Hakim ve Savcıların ekonomik durumlarının düzeltileceğini, ayrıca yargıçlara sicil affı getirileceğini” ifade etmiştir.

Bilindiği gibi, adalet hizmeti verenler sadece yargıçlar değildir. Yazı işleri müdüründen, mübaşirine, zabıt katibinden, teknik elemanına kadar 50 bini aşkın adalet çalışanı mesai mefhumu tanımadan hizmet sunmaktadır. Adalet hizmeti sunanlar arasında farklı bir uygulama, adalet hizmetlerinin verimini düşürdüğü gibi çalışma barışını da sekteye uğratır.

Adalet hizmetlerinin olmazsa olmazları, Adliye çalışanlarını yok farz ederek, sadece yargıçlara yapılacak bir zam adı “Adalet Bakanlığı” olan bir kuruma yakışmamaktadır. Ülke insanlarına Adalet hizmeti sunmak için oluşturulan bir kurumun, kendi çalışanları arasında ayrımcılık yapması ve adil uygulamalar yapmaması adalet anlayışına yapılmış olan en büyük darbedir.

Bilindiği gibi, 13 yıllık AKP iktidarı sürecinde farklı dönemlerde 2 defa hakim ve savcıların ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltici kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler sonucu, yargıçların ekonomik durumları önemli ölçüde artırılmıştır. Ancak, bu süreçte de hakim – savcı dışında kalan yargı çalışanları görmezden gelinmiş, hakim – savcı sınıfına yapılan ücret artışlarından diğer adalet çalışanları yararlandırılmamıştır.

Adalet Bakanı yaptığı açıklamada, yargıçlarla ilgili hazırlanan düzenlemenin Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceği, daha sonra da yeni yasama döneminde TBMM’ye sevk edileceğini ifade etmektedir.

BAŞBAKAN’A ÇAĞRIMIZDIR

Yeni Başbakan ve Bakanlar Kurulu’nu adalete davet ediyoruz. Yargı çalışanlarını ayrıma tabi tutmaktan vazgeçmelerini talep ediyoruz. Yargı çalışanları üçüncü kez yapılacak bir ayrımcılığı kaldıramaz. Ülkemizde yargı üzerinde oluşan olumsuzluklar daha da artar. Ayrımcılığa tabi tuttuğunuz, yok farz ettiğiniz yargı çalışanlarından nitelikli hizmet bekleyemezsiniz. Bu uyarılarımızı dikkate almalısınız. Yargıda oluşacak olumsuzlukların sorumlusu, yargı çalışanları asla olmayacaktır.

HSYK seçimlerinin arifesinde, hakim ve savcılara yapılması düşünülen zam ve sicil affının bir seçim rüşveti gibi anlaşılmasının önüne geçmek içinde, mutlaka diğer yargı çalışanları bu kapsama alınmalıdır.

Biz Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, yapılacak olan düzenlemenin peşini bırakmayacağımızı, adalet çalışanlarını bir bütün olarak görmeyen, ayrımcılığa tabi tutan siyasi iktidarın tutumunu her platformda protesto edeceğimizi, Adalet Bakanlığı’nca tüm adalet çalışanlarını kapsayacak adil bir düzenleme yapılıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz. 


Adalet Baknı Bekir Bozdağ'ın yapmış olduğu açıklamayı görmek için tıklayınızFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1