Geri

YOKUŞ, 17-25 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONLARININ ÜZERİ KAPATILDI

23 Temmuz 2014, Çarşamba | 12:11
Konfederasyonumuz Genel Merkezi’nde 22.07.2014 tarihinde düzenlenen istişare toplantısında Ankara 14 Nolu Şube Adliye çalışanı üyelerimizle bir araya geldik.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş konuşmasının başında, İsrail’in Filistin’de akıttığı Müslüman kanını, IŞİD’in Irak’ta yaptığı Türkmen katliamını, Çin’in ise Uygur Türklerine uyguladığı zulmü kınadı.

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR

Yokuş, “Bizim mahkemelerimizde adalet mülkün temeli diye yazar. Yani devletin temelidir adalet. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Demokrasilerin temelini kuvvetler ayrılığı prensibi oluşturur. Yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrı olmalıdır. Eğer bu üç unsur bir kişide ya da bir grupta toplanırsa orada demokrasiden ve hukuk devletinden bahsedilemez. Bilindiği gibi ülkemizde yargı kararları uzun yıllardır tartışılır. Her iktidar yargı bağımsızlığından, hukuk üstünlüğünden söz eder. Ancak uygulamalarında hukuk, işine geldiği sürece anlamlıdır ve tabii mahkeme kararları da öyledir.”

12 YILDA TBMM’DE EN ÇOK KANUNİ DÜZENLEME YARGI İLE İLGİLİ YAPILDI

“Bugünkü siyasi iktidar 12 yıl boyunca TBMM’den 1756 kanun çıkardı. Her yıl ortalama 150’ye yakın kanun çıkarıldı. Torba yasalar ve kanun hükmünde kararnameler hariç. Bu süreçte en çok değişiklik Türk Ceza Kanunu ve Ceza Mahkemeleri Kanununda yapılmıştır. Yani siyasi iktidar en çok adaletle ilgili düzenlemelerle uğraşmıştır. Adaletle ilgili, hukukla ilgili, adil yargılamayla ilgili bunca düzenleme yapılmış; mahkemelerin itibarları mı artmıştır? Yargı kararlarına güven mi artmıştır? Gerçek manada ülkemiz hukuk devleti normlarına mı ulaşmıştır? Bu soruların cevabı kocaman bir hayırdır. Tam tersi olmuştur. Hukuka güven azalmış, mahkeme kararları hep tartışılmış, adalete güven yerlerde sürünür hale gelmiştir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir hukuk devleti olmaktan çıkmıştır.”

2010 REFERANDUMUYLA SİYASİ İKTİDAR ANAYASA MAHKEMESİ VE HSYK’YI İSTEDİĞİ GİBİ ŞEKİLLENDİRDİ

“2010 yılında kısmi bir anayasa değişikliği reformu yapıldı. 27 maddeden oluşan değişikliklerin en önemli 2 maddesi hukukla ilgiliydi. Birisi Anayasa Mahkemesi diğeri ise HSYK’da yapısal değişiklikti. Bu değişiklikleri hararetle savunan Başbakan’ımızın sesi hala kulaklarımızda. Her miting meydanında şöyle söyleniyordu; “Bu Anayasa değişiklikleri ile Türkiye üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne geçecek, yargıdaki vesayet ortadan kalkacak.” 12 Eylül 2010 anayasa değişikliği halk oylaması sonrası yasal düzenlemeler yapıldı, siyasi iktidar istediği şekilde Anayasa Mahkemesi ve HSYK’yı yeniden yapılandırdı.

Referandum sonrası başta askerler olmak üzere çeşitli adlarda (Balyoz, Ergenekon gibi) operasyonlar gerçekleştirildi. Bu operasyonlar kamu vicdanını yaralamaya başlayınca bu işin içinde cemaatin olduğu söylenmeye başlandı. Başbakan, bu davalarda bazen savcı bazen de hakim oluyordu. Asker hizaya çekildikten sonra bir MİT operasyonu yapıldı ve Başbakana kadar dayandırılmak istendi ki sonrası malum…”

17-25 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONLARININ ÜZERİ KAPATILDI

“12 yıl boyunca devleti birlikte paralel paralel yönetenler iktidar kavgasına tutuştular. Neyi paylaşamadıklarını kimse anlamadı. 12 yıl kuzu sarması olanlara ne olmuştu da birbirlerine düşmeye başlamışlardı? Bu sorulara cevap ararken 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları ülkeyi sarstı. Ucu başbakana kadar dayanan milyonlarca dolarlık ihale ve İran’a altın kaçakçılığı söz konusuydu. Sıfırlanan paralar, tapeler konuşulur oldu. 3 bakanın çocukları gözaltına alındı ve daha sonra da 4 bakan görevlerinden oldu. Mahkemelerin kararlarını emniyet yerine getirmedi. Hukuk, yasa, kanun, yetki her şey birbirine karıştı.

Başbakana göre bu operasyon, paralel yapının işiydi. Onun komplosuydu. Sonuçta mahkemelerden dosyalar alındı, savcılar görevlerinden alındı, polise operasyon yapıldı, HSYK yeniden yapılandırıldı, mahkemelere yeni düzenlemeler getirildi. Bunlardan birisi Sulh Ceza Hakimliği diğeri ise İdari Yargı Usul Kanununun 27. ve 28. maddeleri memur yargılamaları paralel yapı bahanesiyle hukuk, ayaklar altına alındı.”

AKP KENDİ ÜSTÜNLER HUKUKUNU OLUŞTURDU

“Hukukun üstünlüğünü hayata geçireceğiz” diyerek, iktidar olanlar kendi üstünler hukukunu oluşturdu. Başbakan neye itiraz ediyorsa savcılar hemen harekete geçiyor. Başbakan paralelci dediği, kendi ofisine böcek koyduğunu iddia ettiği kişileri savcı bırakınca “Siz bunları nasıl bırakırsınız?“ diye haykırdı. Ertesi gün gözaltına tekrar alındılar ve tutuklandılar.  12 yıl boyu AKP iktidarında pek çok kurum ve kuruluşa hukuk dışı operasyonlar yapıldı. Şimdi de emniyete yapılıyor. Biz mevcut hukuk sistemi içinde adil yargılama talep ediyoruz. Suç işleyenle mazlumlar ayırt edilsin. Hukuk devletinin temeli de budur.

49 Musul konsolosluk görevlimiz IŞİD denilen terör örgütü tarafından kaçırıldı ve Başbakan mahkemelere seslendi, “Bu hassas bir konudur, konuşulmasın” dedi. Ertesi gün mahkeme kararı çıktı. Adalet, hukuk, mahkeme ayaklar altında ve üstünlerin hukuku devreye girmiştir. Tek kişi ne derse o olur hale gelmiştir.”

SADECE HAKİM VE SAVCININ EKONOMİK DURUMLARINI DÜZELTEREK ADALET SAĞLANMIYOR

Yokuş konuşmasının son bölümünde Adalet çalışanlarının sadece hakim ve savcıdan ibaret olmadığını belirterek, “İşimiz zor. Aslında milletimizin işi de zor. Devasa yeni adliye binaları yapılıyor, her yıl katlanarak artan yeni suç dosyaları ve mahkemeler alınan yeni elemanlara rağmen bitirilemeyen işler, her geçen gün kötüye giden yargı sistemi var. Bu toz duman içindeki yargı çalışanları olan sizi değil ama, amiriniz durumunda olan yargıçları düşünen bir Bakanınız var. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ müjde olarak açıkladı. Hakim, Savcı, Danıştay ve Yargıtay Üyelerinin maaşlarında iyileştirme yapılacak. Ya adliyelerde çalışan zabıt katipleri, mübaşirler, yazı işleri müdürleri, teknik personel, hizmetli adaletin tecellisine katkı sağlayan diğer adalet çalışanları ne olacak? onlara hak yok, çünkü siyasi iktidar onlara şaşı bakmaya devam ediyor. Çalışanlar arasında ayrım yapan Bakan’ı kınıyorum” dedi.

Toplantıya Genel Başkan Yardımcımız Osman Eksert, Ankara 14 Nolu Şube Yönetimimiz ve çok sayıda şube üyemiz katıldı.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1