Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

GÜMRÜK VE TİCARET BAKAN YARDIMCISINA ÇALIŞANLARIN SORUNLARI İLETİLDİ


[ 07 Şubat 2014, Cuma – 11:11 ]

Gümrük çalışanlarının sorunları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e aktarıldı.

Gümrük çalışanları için hazırlanan iki ayrı rapor Genel Başkanımız tarafından Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e sunuldu. Rapor üzerinde madde madde karşılıklı değerlendirmeler yapıldıktan sonra Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş özetle;

Gümrük Çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için;

-12/12 ve ya 24/24 saat esasına göre çalıştıklarını, bu çalışma sisteminin insan hakları başta olmak üzere, bir çok çalışma normlarına aykırı olduğunu vurgulayarak, insanların bu çalışma saatlerinden dolayı psikolojilerinin bozulduğunu sağlıklı bir yaşam sürdüremediklerini, çalışma barışı ve çalışanların moral ve motivasyonunun sağlanması için çalışma saatlerinin dünya standartlarına göre uygulanmasının gerektiğini,

-666 Sayılı KHK ile geçici 11. Madde için çalışma yapılmasını,

-Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar ve uzmanlık için sınav açılmasını,

-Sınır kapılarında yaşanan sorunları ve personelin can güvenliğinin bulunmadığını,

-Gümrük çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarında düzenleme yapılmasını,

-Mesai ücretlerinin taban puanlarının artırılarak yukarıya çekilmesini,

-Kara sınır kapılarında teşvik amaçlı en üst seviyeden mesai ücreti ödenmesini,

-Gümrük çalışanlarına verilen kıyafetlerin mevsim şartlarına uygun ve kaliteli olması gerektiğini aktardı.

TORBA YASADA GÜMRÜK ÇALIŞANLARININ EK TAZMİNAT ÖDEMELERİ DE YER ALACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Ek tazminat ödenmesiyle ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Çıkacak olan Torba Yasa’ya ek tazminat ödemelerini de ekleyeceğiz. Maliye Bakanlığı ile uzmanlık için görüşmelerimiz devam ediyor. Resmi olarak alt yapı henüz tamamlanmadı fakat, görüşmelerimiz olumlu geçti. Kariyer uzmanlığı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları içinde sınav açacağız. Görevde Yüksel ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nin yayınlanmasını bekliyoruz. Yine bölgelere teşvik için puan yükseltme çalışmalarımız var. Personelimizin kıyafetleri içinde para kaynağı ayırdık, personelimize en kaliteli kıyafeti vereceğiz. Ayrıca gümrük kapılarında yaşanan sorunlar ve personelin can güvenliği hususu bizim için çok önemli. Gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

ADAY MEMURLUKTA GEÇEN SÜRE BÖLGE HİZMETİNE DAHİL EDİLECEK

Genel Başkanımız, “Devlet Memurları Kanunu’nun 54. Maddesine göre, aday olarak atanmış devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az, iki yıldan çok olmamaz hükmüne amirdir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda ilk defa ataması yapılan memurlarının bir kısmının asaleti 1 yıl dolduktan sonra yapılmakta, ancak bir kısmının ki ise iki yıl dolduktan sonra yapılmaktadır. Bu da adaletsizliğe yol açmaktadır.
Diğer bir husus ise, atandıkları bölgelerde görev yaptıkları süreler aday oldukları için bölgede geçen hizmet süresinden sayılmamaktadır. Hizmet bölgesinde çalışma süresi 3 yıl ise, asaleti tasdik olmadığı için 2 yıl aday memurluk, 3 yıl bölgedeki hizmet süresi olmak üzere, bir bölgede toplam 5 yıl hizmet vermek zorunda kalmaktadırlar. Bu haksızlığın giderilmesi için adaylık süresinde geçen hizmet süresininde, bölgelerde geçen süreden sayılması gerekmektedir” dedi.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise, “Aday memurların asalet tasdiki süreleri için düzenleme yapacağız. Asalet tasdiki sürelerini eşitleyeceğiz. Aday memurlukta geçen sürenin, bölgelerde hizmete sayılmasını için çalışma yapacağız. Personelimizi mağdur etmeyeceğiz” dedi.

HABUR GÜMRÜK KAPISI’NDA PERSONELİN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Genel Başkanımız 9 Ocak 2014 tarihinde Habur Gümrük Kapısı’na ziyarette bulunmuş, bu ziyarette edindiği izlenimler, bizzat şahit olduğu olaylar ve çalışanların aktardıkları sorunlar hakkında da Bakan Yardımcısı Ferit Metin’e geniş bilgi vermiş ve Habur Gümrük Kapısı’nda yaşanan sorunlar ile ilgili hazırlamış olduğumuz raporu takdim etmiştir.

ODALARA KURULAN KAMERALAR KALDIRILACAK

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş’un personel odalarına yerleştirilen kamera sistemlerinin insan haklarına aykırı olduğunu hatırlatması üzerine, Bakan Yardımcısı Metin, “Bazı bölge müdürlüklerinde yöneticilerin eksik bilgilendirilmesinden dolayı odalara da kamera yerleştirilmiş. Güvenlik için koridorlarda ve bina dışında olması yeterlidir. Personel odalarına kurulan kamera sistemlerini ivedilikle kaldıracağız” dedi.

Görüşmeye Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Genel Başkan Yardımcımız Bayram Öztürk, Ankara 3 Nolu Şube Başkanımız Mehmet Soylu, Şube Başkan Yardımcılarımız Sefer Nefes, Nimet Talakacı, Canan Ergöçmen ve Taahkuk İşleri Şube Müdürü Kadir Coşkun katıldı.

Gümrük çalışanlarının sorunları ile ilgili dosyayı görmek için tıklayınız

Habur Gümrük Kapısı çalışanlarının sorunları ile ilgili dosyayı görmek için tıklayınız


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 3
   
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |