Geri

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRÜ İSMAİL GÜNEŞ’İ ZİYARET ETTİK

26 Aralık 2013, Perşembe | 10:17
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş beraberinde Genel Başkan Yardımız Bayram Öztürk, Ankara 12 Nolu Şube başkanımız Mahmut Dündar, Şube Başkan YardımcılarımızAtıf Aksoy ve Serhat Şensoy ile Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş’i ziyaret etti.

Meteoroloji çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü ziyarette, “Havacılık Tazminatı” ödenmesi de üzerinde durulan en önemli konu oldu.

YOKUŞ; “METEOROLOJİ ÇALIŞANLARINA HAVACILIK TAZMİNATI ÖDENMELİDİR”

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Meteoroloji çalışanlarının çok önemli görevler ifa ettiğini, ancak bu yaptıkları hizmete yakışır bir ücret alamadıklarını belirterek, “Avrupa Hava Seyrü Sefer Teşkilatından (EUROControl) havacılığa katkılarından dolayı personel gideri olarak alınan, DHMİ çalışanlarına verilen ancak, meteoroloji çalışanlarına verilmeyen havacılık tazminatının, meteoroloji çalışanlarına da aynı oran ve miktarda verilmesi bu mağduriyeti giderecektir. Bildiğiniz gibi bu tazminat daha önce %50 – %25 oranında ödenmekteyken, 666 sayılı KHK’nın uygulanmasından sonra kaldırılmıştır. Genel bütçeye yük getirmeyecek, Avrupa Hava Seyrü Sefer Teşkilatından personel gideri olarak gelen paranın personele ödenmesi noktasında da kanuni bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, bu konudaki tespit ve taleplerin haklı olduğunu vurgulayarak, “666 sayılı KHK ile uygulamaya konulan “Eşit işe, Eşit Ücret” uygulamasının meteoroloji çalışanlarını mağdur ettiğini, bu mağduriyetin giderilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerektiğini” ifade etmiş,  bu konuda Bakan Veysel Eroğlu ile görüştüklerini, haklı argümanları olduğunu, para sorunu olmadığını, aynı kaynaktan DHMİ çalışanlarına havacılık tazminatı ödendiğini, meteoroloji çalışanlarına ödenmemesinin haksızlık olduğunu, bu ödemelerin genel bütçeye yük getirmeyeceğini belirttiklerini ve Bakan Eroğlu’nun bu konuda bir kanun teklifi hazırlamalarını söylediğini belirtti. Bakan’ın talimatı üzerine, kanun teklifi hazırlayarak Bakanlığa gönderdiklerini, Bakan’ın ise hazırlanan kanunun, torba yasaya koyacağını beyan ettiğini kaydetti.

Güneş, daha önce uygulanmakta olan Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Kanununun 32/D maddesinde bir düzenlemeyle bu sorunun çözüleceğini ve düzenlemeyi yaptıklarını ve kanunun çıkması içinde her türlü gayreti göstereceklerini ısrarla vurgulamıştır. Bu kanunun gerçekleşmesi konusunda umutlu olduğunu ifade eden Güneş, çünkü argümanlarının makul ve kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Türk Büro-Sen olarak, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Meteoroloji çalışanlarının haklarının her platformda sonuna kadar takipçisi olacağımızı, şayet Torba Yasa’da kanunun yer almaması halinde TBMM Genel Kurulu’nda kanun teklifi verilmesi için her türlü girişimde bulunacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 2