Geri

ÇALIŞANLARI BÖYLE KANDIRIYORLAR..!

25 Ekim 2013, Cuma | 09:35
Bilindiği üzere;  Ağustos ayında kamu çalışanları için toplu sözleşme görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmelerin kanun gereği taraflar arasında kıran kırana bir pazarlıkla yürütülmesi  gerekirken, masada yan yana oturan sayın Bakan ve malum Konfederasyon Başkanı arasında jet hızıyla görüşüldü ve kamu görevlilerinin binlerce sorunu masada konuşulmaksızın arife günü kimseye haber vermeden imzalar atıldı.

Kamu çalışanlarına vahim bir tablo olarak gözüken toplu sözleşme metnine neden imza atıldığını kimse anlayamadığı gibi, malum konfederasyon da bir türlü bu konuda gerekçe gösteremedi. Günlerce, haftalarca kamu çalışanlarını tatmin edici bir açıklamada bulunmadılar ve gündemi geçiştirmeye çalıştılar. Zaten; Çalışma Bakanı’na bin bir temenna ile “zatı şahanelerinden bir başka dileğimiz olamaz, hamdolsun” diyebilen heyet mensubuna sahip bir konfederasyondan da daha fazlası beklenemezdi.

Toplu sözleşmede yan yana oturmayı marifet sayan kamu görevlerinin sorunlarını üç günlük bir mesele gibi üç oturumda çözdüğünü iddia eden, bunu da arife günü imzalayarak  bayram tatili boyunca gündemi nasıl olsa soğuturum diyen, 31 Ağustos tarihine kadar  devam etmesi gereken süreci bir çırpıda  göz ardı eden  zihniyetin,  ÇSGB  Bülten isimli haber bülteninde  Bakan’la yan yana  resmini yayınlatması, kendi izah edemediği  toplu sözleşme sürecini ve metnini  bu sayede mübah haline getirme adına son çırpınışlarından başka bir şey değildir.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERDE SENDİKALAR BAĞIMSIZIDIR

Şimdi soruyoruz; Sayın Bakan ve ayrılmaz parçası malum konfederasyonun başkanı, ortak ağız birliği ile memurun yüzü güldü derken bu açıklamayı bir kamu kurumunda memurların gözünün içine bakarak mı yapmışlardır?  Yüksek perdeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı dergi vasıtası ile bunları söylemek kolaydır. Zor olan kendisine yetki verilmesine rağmen, binlerce talebi hiçe sayılan kamu görevlileri karşısında bu açıklamayı yapmaktır. Evrensel nitelikteki uluslararası sözleşmelerin sendikaların kamu makamlarından bağımsız olması, bunların müdahalelerinden uzak  tutulmasını  esas olarak kabul ettiği halde;  malum  konfederasyonun  “ben yoldan gönüllü çıktım, mecburum buna ben” edası  ile  kabullenmiş yapısı, sendikacılık adına  traji komik bir tablodur.  
ÇSGB Bülten dergisinin 2013 yılı Temmuz – Ağustos sayısında “memurun yüzü güldü” demekle yüzü gülmüyor. Toplu sözleşme metnine kafa kafaya verip jet hızıyla imza atan kafadarların, memurun yüzünü güldürdük dediği  tablo hezimetin belgesidir.

NE KAZANIM AMA..!

Malum Konfederasyona dayatılan toplu sözleşme hükümlerine göre 2,4 milyon kamu görevlisi ve 1,8 milyon memur emeklisinin tamamı için;

1-2014 yılının tamamında bütün kamu görevlilerine 175 TL brüt, 123 TL net artış,
2-2015 yılı için ise %3+%3 maaş zammı,
3-Öğretmenler için ayrıca 2014 yılında 75 TL + 75 TL brüt artış için imza atılmıştır.

Tarihi başarı diye süslenen garabetin anlamı kısaca şudur:

1- 2014 yılında en düşük dereceli memur maaşına %7 dolayında zam yapılmış olacaktır.
2- 2014 yılında memur maaşına ortalama olarak %5,2 zam yapılacaktır.
3- 2014 yılında enflasyonun memur maaşlarına yapılan zam oranlarını aşması durumunda enflasyon farkı verilmeyecektir.
4- 2015 yılı ise tamamen kayıp bir yıl olarak kalacak memurlarımız %3+%3’e mahkum edilecektir.  

HIZLICA İMZALANSIN SÖZLEŞMELER, BOZULMASIN ARALAR

Pazarlık yapabilecek 23 gün süre varken neden 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi, Yardımcı Hizmetler Sınıfı dahil tüm personele ek ödeme verilmesi,  fazla mesai, döner sermaye, ek ders gibi tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması, emekli ikramiyesindeki 30 yıllık sınırın kaldırılması yolunda malum sendika toplu sözleşme metnine hiçbir şey dahil edemezken, bu durumdan en çok kimin yüzünün güldüğünü malum sendikanın açıklaması gerekmektedir.

Sonuç olarak;  Siyasi iradenin kendine payanda olarak gördüğü,  malum sendikanın da  bu durumu  güle oynaya evet dediği  bir oluşum, ülkemizde kamu çalışanları adına  faaliyet göstermektedir. Marifet siyasi makamlarla boy boy resim çektirmek değildir. Marifet başkalarını adına ulufe dağıtır gibi yüzlerini güldürdük demek değildir. Marifet siyasi iradeye karşı dik durmak, yerini bilmek, ne istediğini bilmektir.  Bu anlamda  biz sizi  kandırdığınız kitlelere gülen, alay eden  kişiler olarak kabul ediyoruz ve “siz memurlara güldünüz, dalga geçtiniz  fakat SON GÜLEN İYİ GÜLER” diyoruz.

BU KADARINA DA PES…!

Toplu sözleşme hezimetinin büyük kazanımlar gibi sunulmasını kınayan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait ÇSGB Bülten dergisinde “Memurun ve İşçinin Yüzü Güldü” denilmektedir. Böyle bir aldatmaca olamaz. Toplu sözleşme masasında yaşananlar, memura verilen sözde ekonomik, mali ve sosyal haklar ortadadır. Ağustos ayından bu yana kamuoyunda mutabakat metninin yansımaları ve memurun masada satılması yer almaktadır. Tüm çalışanlarımız gerçeği görmüştür. Fakat sayın Bakan ve malum Konfederasyon’un Başkanı siyasi iktidarın gücünden faydalanarak tüm ülkede bayram havası yaratmaya, çalışanları kandırmaya çalışmaktadır. Bu da siyasi iktidarın kara bir propagandasıdır. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışanlarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.   


TÜRK BÜRO-SEN GENEL MERKEZİ
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1