Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

ADALET BAKANLIĞINA SİYAH ÇELENK BIRAKTIK


[ 18 Nisan 2013, Perşembe – 13:43 ]

Adalet Bakanlığı tarafından zabıt katipleri ve yazı işleri müdürlerinin tekrar sınava tabii tutulması ve başarısız olanların iş akdine son verilmesini öngören genelge Ankara Kızılay Güvenpark’ta bugün (18 Nisan 2013) Sendikamız tarafından protesto edildi.

Eyleme Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcısı Bayram Öztürk, Ankara Şube Yöneticileri ve çok sayıda adalet çalışanı üyemiz katıldı.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, “ Ülke insanına adalet dağıtmakla sorumlu bir kurumun kendi çalışanları için adaletten uzaklaşmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Adalet çalışanları ağır iş yükü ve idare baskısı altında zaten ezilmekte,  her gün suçlu ya da zanlılarla aynı ortamda çalışmaktadırlar. Bu durum çalışanların psikolojisini yeteri kadar bozmaktadır. Adalet Bakanlığı ise, çalışanların motivasyonunu artırıcı uygulamalar yapmak yerine,  önce İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı marifetiyle yayınlanan yazıyla, daha sonra  16.04.2013 tarihli Bakanlık genelgesiyle  çalışanları gözden çıkardığını göstermiştir” dedi.

24 BİN ZABIT KATİBİNİN  VE YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜNÜN İŞ GÜVENCESİ ORTADAN KALKACAK

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye değinen Genel Başkanımız, Zabıt Katipleri klavye kullanım sınavına tabii tutulacak. Başarısız olan personel 3 ay sonra tekrar sınava alınacak. Eğer bu sınvada da 3 dakikada 90 kelime yazma kriterini yerine getiremezseler iş akdine son verileceği belirtilmiştir.

Yine İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı tarafından yayınlanan genelgede, “Bakırköy, Büyükçekmece ve Küçükçekmece Adalet Dairelerinde ki Yazı İşleri Müdürleri yönünden ise kalem mevzuatı kapsamında hizmet içi eğitim imtihanı yapılacak olup, başarısız olanlar için sözleşmenin feshi ve iş yoğunluğu az olan Adliyelere tayini yönünde çalışma yapılacaktır” denilmektedir. Bu hangi adalete, hangi insanlığa sığar” dedi.

ADALET BAKANI İSTİFA ETMELİ

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, “ 3. Ve 4. Yargı paketi de yasalaştı ve hiç birinde adalet çalışanları için bir iyileştirme yer almadı. Adalet çalışanlarının önce havuz paraları kesildi, sonra yol paraları kaldırıldı. Son olarak 666 sayılı KHK ile fazla mesaileri ellerinden alındı. Şimdi de yayınlanan bu genelgeyle zabıt katipleri ve yazı işleri müdürlerinin iş güvencesine göz dikildi.  Adalet Bakanı göreve başladığı günden beri uyguladığı yanlış politikalarla, mesai arkadaşları olan kurum çalışanlarını mağdur etmiştir. Bakanı istifaya davet ediyoruz. Bu erdemi gösteremeyecekse, hiç olmazsa hukuka aykırı olan bu genelgeyi geri çekmelidir” dedi.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, gerçekleştirilen eylemin bir uyarı eylemi olduğunu, yayınlanan genelgenin geri çekilmez ise üretimden gelen gücün kullanılacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Basın Açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı önüne “siyah çelenk” bırakılmasıyla protesto sona erdi.


Basın açıklaması metninin tamamını görmek için tıklayınız


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 25
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |