Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

GÜMRÜK'TE BOŞ KADRO SKANDALI


[ 07 Şubat 2013, Perşembe – 15:06 ]

21 Ocak tarihinde yayınladığımız haberde, Gümrük'te bilgisayar işletmenliği kadroları boş kalabilir, demiştik. Kadroların boş kaldığı resmileşti.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ocak ayında ilana çıkmış ve bin 791 kişi alacağını duyurmuştu. Bu ilanda 80 bilgisayar işletmeni kadrosu yer aldı. Ancak bilgisayar işletmenliği kadrosu için, fazla mezunu bulunmayan bölümlere başvuru hakkı tanındı.

Memurlar.net üyelerinin yaptığı tespit sonucunda, bu 80 kişilik kadroya başvurabilecek aday sayısının en fazla 100 olabileceğini belirtmiş ve bölüm sınırlamasının esnetilmesini istemiştik. 

Ancak, Bakanlık memurlar.net'e gönderdiği açıklamada, bölüm kodlarına sığınmıştı. Bu açıklamadan, Bakanlığın sorunu dahi teşhis edemediği ve anlamadığı ortaya çıkıyordu. 

İlana göre, 80 kişilik bilgisayar işletmeni kadrosu için toplam 160 adayın sözlü sınava çağrılması gerekiyordu. Sözlü sınava başvurabilecek aday sayısı dün açıklandı. Toplam 22 kişi...

Yüzlerce aday tarafından gündeme getirilmesine ve memurlar.net olarak Bakanlığı uyarmamıza rağmen hiçbir tedbir alınmadığı için bu sonuç ortaya çıkmıştır.

Burada iki ihtimal var

1- Kasıt yok: Sadece işgüzar bir iki memurun yaptığı iş. Bu nedenle bu işi karar veren memurlar bilgisiz ve yetersiz olduğu için görevden alınmalı ve haklarında disiplin soruşturması başlatılmalı

2- Kasıt var: Ya Bakanın ya da Bakanlıktaki müsteşar veya personel genel müdürünün yakınlarının kazanılması istendi. O nedenle adrese teslim bölüm sınırlaması konuldu. Bu hususu da kamuoyu takdir edecektir.

Grafik Kadroları Boş Kaldı

17 Ocak tarihinde yayınladığımız haberde, Gümrük alımında 2 kadro boş kalacak, demiştik. Kadroların boş kaldığı resmileşti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ocak ayında ilana çıkmış ve bin 791 kişi alacağını duyurmuştu. Bu ilanda 2 VHKİ kadrosu yer aldı. VHKİ kadrolarına başvuru şartı için grafik veya güzel sanatlar mezun olmak ve 70 veya üzeri puan almak gerekiyordu.

Memurlar.net üyelerinin yaptığı analiz doğrultusunda, 70 ve üzeri puanlı grafik veya güzel sanatlar mezunu aday olmadığını belirtmiş ve bu hususu 17 Ocak'ta haberleştirip, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının dikkatine sunmuştuk.

Ancak bu önerimiz de dikkate alınmadı.

İlana göre, 2 kişilik VHKİ (Güzel sanatlar) kadrosu için toplam 4 adayın sözlü sınava çağrılması gerekiyordu. Sözlü sınava başvurabilecek aday sayısı dün açıklandı. Başvuran hiç kimse bulunmuyordu.

Yüzlerce aday tarafından gündeme getirilmesine ve memurlar.net olarak Bakanlığı uyarmamıza rağmen hiçbir tedbir alınmadığı için bu sonuç ortaya çıkmıştır.

Skandallar Zinciri

1- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kadrolarına daha önce merkezi yerleştirme sistemi ile atama yapılıyordu. Bu sistemde sözlü sınav bulunmuyordu. Yani torpil yoktu. Ancak, Bakan Hayati Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına kadrolarına yapılacak memur alımlarını ÖSYM'nin merkezi yerleştirmesi dışına çıkardı. Sözlü sınav şartı getirildi. Torpilin önü açıldı. Bu sistemin, sadece daha fazla kişinin Bakan Yazıcı'ya minnet duyması, daha fazla kişinin siyasetçilerin peşinde koşması için getirildiği ifade edildi.

2- Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yerleştirme tarihleri, ÖSYM'nin merkezi yerleştirme tarihleri ile çakıştı. Bir çok aday hem merkezi yerleştirmelere hem de Gümrük alımına başvurdu. Çok sayıda kadro Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bu öngörüsüz işleminden dolayı boş kaldı.

3- Şimdi de daha önce uyarmamış olmamıza rağmen, ilanın başvuru tarihleri arasında hiçbir önlem alınmadı. Taban puan bir kaç puan düşürülmüş olsaydı boş kalmayacak olan kadrolar bir inat uğruna boş kaldı.

memurlar.net


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |