Geri

GÜMRÜK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA HAKKI İSTİYORUZ

28 Ocak 2013, Pazartesi | 15:01
26 Ocak Dünya Gümrük Günü vesilesiyle yaptığımız basın açıklamamız medyada yer buldu.

GÜMRÜKTE ÇALIŞANLARA DA YIPRANMA İSTENDİ

Bizim Gazete

Türk Büro-Sen, Gümrük Bakanlığı çalışanlarının sorunlarına dikkat çekerek, "Geçtiğimiz günlerde Milletvekillerine ve Gazetecilere tanınan "Yıpranma Hakkı'nı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının da hak ettiğini düşünüyoruz ve Dünya Gümrük Günü 'nde bu hakkın verilmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Türk Büro-Sen, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, kamu görevleri arasında Gümrük Memurlarının önemli bir yeri bulunduğunu, stratejik bir öneme sahip, binlerce yıldır göç yollarının ve ticaretin geçiş noktası olan Türkiye'nin coğrafyasında gümrüklerin ülkenin vitrini olduğunu ifade etti. Gümrüklerde yaşanan her türlü olumsuzluğun ülkenin imajını derinden etkilediğini, bu nedenle Türkiye'nin imajını temsil eden gümrük çalışanlarının çalışma şartlarını düzeltmenin gerekli olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Bu temel ilkeye rağmen şimdiye kadar gümrük çalışanlarının Mali, özlük ve sosyal haklarında hak ettikleri bir düzenleme olmadığı gibi, sürekli mevzuat değişikliği, gümrük çalışanlarına yöneltilen haksız ithamlar ile çalışma motivasyonları ortadan kaldırılmakta, yer değişikliği endişesi ile karşı karşıya kalan çalışanlar çalışma isteğini kaybetmektedirler. Devletin vitrini olan gümrük kapılarında yaşatılan bu tablo günümüz Türkiey'sine yakışmamaktadır" ifadelerine yer verildi. Türk Büro-Sen Başkanı Fahrettin Yokuş imzasıyla yapılan açıklamada özetle şunlar belirtildi:
 
"-Sık sık değişen bürokrasi nedeni ile kurumda yönetim zafiyeti yaşanmakta, özellikle pek çok gümrük bina ve kapılarındaki mekanlar çalışma şartları açısından olumsuzluk içermektedir. Gümrük kapılarında 7-8farklı kurum personeli görev yapmaktadır. Bu nedenle koordinasyon eksikliği yaşanmaktadır.
 
-Sendikamızca yıllarca; yetkililere gümrük çalışanlarını sorunları iletilmiştir, maalesef zor şartlarda görev yapan, can güvenlikleri tehdit altında bulunan her an karalanma, yolsuzluk, kaçakçılık ithamı korkusuyla görev yapan çalışanların sorunları görmezden gelinmiş, üveye evlat muamelesi bu çalışanlara hak olarak görülmüştür.

-Türk Büro-Sen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalışanları'nın "Yıpranma Hakkı" talebini gündeme taşıdık. Sarp Sınır Kapısı önünde yeni üniformaları ile iki Gümrük Çalışanın yer aldığı afişte, Hamdi Furtana'ya yaptırılan kıyafetlerin geçtiğimiz günlerde Bakanlık tarafından düzenlenen defile ile tanıtıldığını hatırlatırız.Modaya uygun kıyafetleri giydirince çalışanların sorunları son bulmuyor. Gümrükler, ülkelerin dünyaya açılan pencereleridir. Gümrüklerdeki her türlü olumsuzluk, ülkemizin imajını olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla işleyişte gerekli olan mükemmelliği yakalamanın yolu da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalışanları'nın sorunlarını çözmekten geçecektir. Geçtiğimiz günlerde Milletvekillerine ve Gazetecilere tanınan "Yıpranma Hakkı'nı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalışanları'nın da hak ettiğini düşünüyoruz ve Dünya Gümrük Günü'nde bu hakkın verilmesini istiyoruz.
 
 
GÜMRÜK ÇALIŞANLARI ÜVEY EVLAT DEĞİL
 
Ortodoğu Gazetesi
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 26 Ocak Gümrük Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Stratejik bir öneme sahip,  binlerce yıldır göç yollarının ve ticaretin geçiş noktası olan ülkemiz coğrafyasında gümrükler ülkemizin vitrinidir ve dünyaya açılan kapısı” olduğunu vurguladı.
 
Yokuş, “Gümrüklerde yaşanan her türlü olumsuzluğun ülkemizin imajını derinden etkileyeceği açıktır, bu nedenle ülkemizin imajını temsil eden gümrük çalışanlarının çalışma şartlarını düzeltmek, her türlü baskıdan tehditten uzak bir çalışma biçimini düzenlemek hükümetlerin birinci ve vazgeçilmez ödevidir” dedi.
 
Sık sık değişen bürokrasi nedeni ile kurumda yönetim zafiyeti yaşandığını vurgulayan Yokuş, “Dünyanın kilit noktasındaki Gümrüklerimiz her türlü teknolojik imkânı hak etmektedir.  Avrupa Birliği idealini benimsemiş, her fırsatta dünyadaki gelişmelerden bahsedenler bu konuda sınıfta kalmışlardır.  Gümrük kapılarındaki teknolojik standardın artması öncelikli olarak ülkemizin itibarını ve gelişmişliğinin bir ispatı olduğu gibi,  gümrüklerde çalışan personelinde çalışma motivasyonunu arttıracaktır.
 
Sendikamızca yıllarca;  yetkililere  gümrük çalışanlarını sorunları iletilmiştir, maalesef   zor şartlarda görev  yapan,   can güvenlikleri tehdit altında bulunan her an karalanma, yolsuzluk, kaçakçılık  ithamı korkusuyla  görev yapan  çalışanların sorunları görmezden gelinmiş, üveye evlat muamelesi  bu çalışanlara hak olarak görülmüştür.
 
Gümrüklerde yetkili sendika olarak, bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde kurum idare kurullarında ki taleplerimiz ne yazık ki, bugüne kadar karşılık görmemiştir.”
 
 
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1