Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

GÜMRÜK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA HAKKI İSTİYORUZ


[ 28 Ocak 2013, Pazartesi – 15:01 ]

26 Ocak Dünya Gümrük Günü vesilesiyle yaptığımız basın açıklamamız medyada yer buldu.

GÜMRÜKTE ÇALIŞANLARA DA YIPRANMA İSTENDİ

Bizim Gazete

Türk Büro-Sen, Gümrük Bakanlığı çalışanlarının sorunlarına dikkat çekerek, "Geçtiğimiz günlerde Milletvekillerine ve Gazetecilere tanınan "Yıpranma Hakkı'nı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının da hak ettiğini düşünüyoruz ve Dünya Gümrük Günü 'nde bu hakkın verilmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Türk Büro-Sen, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, kamu görevleri arasında Gümrük Memurlarının önemli bir yeri bulunduğunu, stratejik bir öneme sahip, binlerce yıldır göç yollarının ve ticaretin geçiş noktası olan Türkiye'nin coğrafyasında gümrüklerin ülkenin vitrini olduğunu ifade etti. Gümrüklerde yaşanan her türlü olumsuzluğun ülkenin imajını derinden etkilediğini, bu nedenle Türkiye'nin imajını temsil eden gümrük çalışanlarının çalışma şartlarını düzeltmenin gerekli olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Bu temel ilkeye rağmen şimdiye kadar gümrük çalışanlarının Mali, özlük ve sosyal haklarında hak ettikleri bir düzenleme olmadığı gibi, sürekli mevzuat değişikliği, gümrük çalışanlarına yöneltilen haksız ithamlar ile çalışma motivasyonları ortadan kaldırılmakta, yer değişikliği endişesi ile karşı karşıya kalan çalışanlar çalışma isteğini kaybetmektedirler. Devletin vitrini olan gümrük kapılarında yaşatılan bu tablo günümüz Türkiey'sine yakışmamaktadır" ifadelerine yer verildi. Türk Büro-Sen Başkanı Fahrettin Yokuş imzasıyla yapılan açıklamada özetle şunlar belirtildi:
 
"-Sık sık değişen bürokrasi nedeni ile kurumda yönetim zafiyeti yaşanmakta, özellikle pek çok gümrük bina ve kapılarındaki mekanlar çalışma şartları açısından olumsuzluk içermektedir. Gümrük kapılarında 7-8farklı kurum personeli görev yapmaktadır. Bu nedenle koordinasyon eksikliği yaşanmaktadır.
 
-Sendikamızca yıllarca; yetkililere gümrük çalışanlarını sorunları iletilmiştir, maalesef zor şartlarda görev yapan, can güvenlikleri tehdit altında bulunan her an karalanma, yolsuzluk, kaçakçılık ithamı korkusuyla görev yapan çalışanların sorunları görmezden gelinmiş, üveye evlat muamelesi bu çalışanlara hak olarak görülmüştür.

-Türk Büro-Sen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalışanları'nın "Yıpranma Hakkı" talebini gündeme taşıdık. Sarp Sınır Kapısı önünde yeni üniformaları ile iki Gümrük Çalışanın yer aldığı afişte, Hamdi Furtana'ya yaptırılan kıyafetlerin geçtiğimiz günlerde Bakanlık tarafından düzenlenen defile ile tanıtıldığını hatırlatırız.Modaya uygun kıyafetleri giydirince çalışanların sorunları son bulmuyor. Gümrükler, ülkelerin dünyaya açılan pencereleridir. Gümrüklerdeki her türlü olumsuzluk, ülkemizin imajını olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla işleyişte gerekli olan mükemmelliği yakalamanın yolu da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalışanları'nın sorunlarını çözmekten geçecektir. Geçtiğimiz günlerde Milletvekillerine ve Gazetecilere tanınan "Yıpranma Hakkı'nı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalışanları'nın da hak ettiğini düşünüyoruz ve Dünya Gümrük Günü'nde bu hakkın verilmesini istiyoruz.
 
 
GÜMRÜK ÇALIŞANLARI ÜVEY EVLAT DEĞİL
 
Ortodoğu Gazetesi
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 26 Ocak Gümrük Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Stratejik bir öneme sahip,  binlerce yıldır göç yollarının ve ticaretin geçiş noktası olan ülkemiz coğrafyasında gümrükler ülkemizin vitrinidir ve dünyaya açılan kapısı” olduğunu vurguladı.
 
Yokuş, “Gümrüklerde yaşanan her türlü olumsuzluğun ülkemizin imajını derinden etkileyeceği açıktır, bu nedenle ülkemizin imajını temsil eden gümrük çalışanlarının çalışma şartlarını düzeltmek, her türlü baskıdan tehditten uzak bir çalışma biçimini düzenlemek hükümetlerin birinci ve vazgeçilmez ödevidir” dedi.
 
Sık sık değişen bürokrasi nedeni ile kurumda yönetim zafiyeti yaşandığını vurgulayan Yokuş, “Dünyanın kilit noktasındaki Gümrüklerimiz her türlü teknolojik imkânı hak etmektedir.  Avrupa Birliği idealini benimsemiş, her fırsatta dünyadaki gelişmelerden bahsedenler bu konuda sınıfta kalmışlardır.  Gümrük kapılarındaki teknolojik standardın artması öncelikli olarak ülkemizin itibarını ve gelişmişliğinin bir ispatı olduğu gibi,  gümrüklerde çalışan personelinde çalışma motivasyonunu arttıracaktır.
 
Sendikamızca yıllarca;  yetkililere  gümrük çalışanlarını sorunları iletilmiştir, maalesef   zor şartlarda görev  yapan,   can güvenlikleri tehdit altında bulunan her an karalanma, yolsuzluk, kaçakçılık  ithamı korkusuyla  görev yapan  çalışanların sorunları görmezden gelinmiş, üveye evlat muamelesi  bu çalışanlara hak olarak görülmüştür.
 
Gümrüklerde yetkili sendika olarak, bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde kurum idare kurullarında ki taleplerimiz ne yazık ki, bugüne kadar karşılık görmemiştir.”
 
 
 


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |