Geri

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÇALIŞANLARI ÇALIŞTAYIMIZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

07 Ocak 2013, Pazartesi | 10:55
04-05-06 Ocak 2013 tarihinde İçişleri Bakanlığı Çalışanları Çalıştayımız gerçekleştirildi.
 
İçişleri Bakanlığı Çalışanları Çalıştayımıza Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Kırıkkale Eski Valisi Behiç Çelik,  Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcıları Bayram Öztürk, Osman Eksert, Hüseyin Aslan, Tahir Yüzbaşıoğlu, Nejla Öksüz, Cafer Seçer, ve Türkiye'nin tüm illerinden gelen İçişleri Bakanlığı çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. İçişleri  Bakanı İdris Naim Şahin ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu  programlarının yoğunluğu nedeniyle katılamayacaklarını bildiren telgraf gönderdiler. Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, Antalya'da Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcileri toplantısına katılmak zorunda olduğu için Çalıştayımıza katılamamıştır. 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Çalıştayımız, Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş’un, misafirleri selamlayarak açılış konuşmasıyla devam etti.
 
“MERNİS, KÖYDES ve BELDES projeleri başarıyla hayata geçirilmiştir”

İçişleri Bakanlığının görev ve sorumluluklarından bahseden Yokuş, “Bütün görevleri büyük bir başarıyla yürüten İçişleri Bakanlığı çalışanları kamu hizmetinin etkin ve verimli olarak sunulmasında büyük katkı sağlayan kamuda gerçekleştirilen birçok projenin veri tabanını oluşturan MERNİS projesini ve Adrese Dayalı Kayıt sistemini hayata geçirmiştir.
Kırsal kalkınmada büyük öneme sahip KÖYDES ve BELDES projeleri yine bakanlığın merkez ve taşra personelince büyük bir başarıyla gerçekleştirilmiştir.”

“Personel kısıtlı imkanlarla en iyi hizmeti vermeye çalışmakta”

“İçişleri çalışanları toplumun hassas olduğu Terör mağdurlarının zararlarının tazmini, şehit yakınlarının işe yerleştirilmesi vb. birçok hizmeti kıt imkanlarla en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. 4483 sayılı Kanunda Taşradaki bütün kamu görevlileri ve seçilmişlerle ilgili soruşturma izni verme yetkisi Vali ve Kaymakamlara verildiğinden iş yükü bir kat daha artmıştır. Dahası Taşrada sahipsiz kalan bütün işler kaymakamlık ve valilik personeli eliyle yürütülmektedir.

Vali, Kaymakamların iş yerlerinden ayrılmadan çalışan personel de iş yerinden ayrılamamaktadır. Dolayısıyla fazla mesai yapmaktadır. Ancak fazla mesai yapan personele fazla mesai ücreti ödenmemektedir.  Seçim dönemlerinde nüfus çalışanlarına 3 ay mesai yaptırılıp bir aylık mesai ödenmiştir. Mobil araçlarda nüfus hizmeti sunmak zorunda kalan nüfus çalışanları bu emeğin karşılığını alamamıştır.  

Bütün bu iş yükünün yanında daha da kötüsü İçişleri çalışanları bakanlıkta kendileri için gelecek görememektedirler, çünkü bulundukları görevde yükselebileceklerine inanmamaktadırlar. Genel İdare Sınıfından bir memurun eğitimi ne olursa olsun ne kadar başarılı çalışırsa çalışsın en fazla yükselebileceği görev şube müdürlüğü ve il müdürlüğüdür.

Bu müdürlüklerin ek göstergesi ise 2200’dür. Bu nedenle mevcut müdürler emekli olmamakta, yeni atanacaklar için de atama izni verilen kadro yetersiz kalmaktadır. Bakanlığın kadrolarının büyük çoğunluğu halen boştur (%40) Bütün bunları sadece biz söylemiyoruz Bakanlığın stratejik planında iç paydaş analizlerinde de bunlar tespit edilmiştir.

Birçok Valilik ve Kaymakamlığımızda, yeterli kurum personeli olmaması sebebiyle; ya başka kamu kurumlarından geçici personel çalıştırılmakta ya da memur statüsü olmayan taşeron şirket ve vakıf personeline memur hizmetleri yaptırılmaktadır. Bu durumda, taşra teşkilatlarımızın vatandaşlarımıza nitelikli hizmet sunmasında sıkıntı yaratmaktadır.”

Yokuş, konuşmasının devamında 2003 yılından bugüne kadar İçişleri Bakanlığı çalışanları için Türk Büro-Sen’in yürüttüğü faaliyetlerden ve kazanımlardan bahsetti.
 
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun temel ilkelerinin Sınıflandırma, Kariyer ve liyakat olduğunu belirten Yokuş, 3 tanımında açıklamasını yaparak bunların memurdan alınmasının veya yok sayılmasının  haksızlık olduğunu söyledi.
 
Yokuş, konuyla ilgili olarak Peygamber Efendimiz’in (S.A.S)  hadis-i şerifleri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün çalışma hayatıyla ilgili sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Protokol konuşmalarında söz alan Kırıkkale Eski Vali Behiç Çelik ise,  devlet memurluğunun öneminden ve memurluğun yıpratılmaması gerektiğinden bahseden bir konuşma yaptı.

Çok sayıda katılımcının iştirak etmesiyle gerçekleşen çalıştay, çalışma sınıflarına geçilmesiyle devam etti. Sınıflarda çalışanların sorunları ve çözüm önerileri geç saatlere kadar görüşüldü.
 
İçişleri Bakanlığı Çalışanları Çalıştayı Genel Başkan Fahrettin Yokuş'un katılımcılara sertifika vermesi ile sona erdi.
 
Çalıştayda belirlenen İçişleri Bakanlığı çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri kitapçık haline getirilerek, başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, bakanlar, siyasi parti liderleri ve İçişleri Bakanlığı üst düzey yöneticilerine gönderilecektir.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 160