Geri

ADALET ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDIK

13 Aralık 2012, Perşembe | 13:02
Bilindiği üzere 12.12.2012 tarihinde, Adalet Bakanlığı bütçesi T.B.M.M’de görüşülmüştür. Adalet çalışanlarının sorunlarının çözümü için her platformda mücadele eden sendikamız, Adalet Bakanlığı bütçe görüşmeleri başlamadan önce tüm sorunların meclis kürsüsünde gündeme getirilmesi amacıyla, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevinde de bulunan Konya Milletvekili Sayın Faruk BAL’a taleplerimizi bildirmiştir.

Sayın Faruk BAL konuşmaları sırasında, Adalet çalışanlarının sorunlarını, “Değerli arkadaşlarım, bu çerçeve içerisinde, bu kadar, rejimle, demokrasiyle hukuk devletiyle ilgili sorunları yaratırken, yargı mensuplarının çözüm bekleyen sorunlarının hiç birisine çare getirmediniz. Yargının iş yükünü azaltacak, yargıya teknolojik destek sağlayacak, yargı personelini işe motive edecek, onların iş riski, adalet tazminatı, teknik hizmet tazminatı, yargı mensuplarının fazla mesai ücreti,servis, kreş sorunları gibi sorunlarının hiçbirine çare olmadığınız gibi şimdi, onların ulaşım haklarını da elinden alıyorsunuz, ulaşım tazminatı olarak verilen paralarını da kesiyorsunuz.

Yargıda en önemli görevleri ifa eden yazı işleri müdürleri bir sefalet ücretine, köle muamelesiyle çalıştırılmaktadır. Yargıda sadece dosyada taşıma değil, aynı zamanda kalem işlerinde de görevli olan mübaşirleri genel idare hizmetleri sınıfına almaktan ve onlara bir nebze olsun sosyal hayatlarını geliştirebilme imkânından mahrum ediyorsunuz. Bu mahrumiyetlerin hepsi ve çözümsüz bırakılan sorunlarının hepsi sadece yargının sorunları değildir. Bunlar, yargıdan hizmet bekleyen vatandaşların temel sorunlarıdır. Çünkü;  yargının sorunu sadece yargının değil, yargı hizmetini bekleyen vatandaşların da sorunu hâline gelmiştir.” İfadeleri ile dile getirmiştir.