Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

ADLİYE PERSONELİNİN SESİNİ DUYAN VAR MI?


[ 17 Eylül 2012, Pazartesi – 14:06 ]

Adalet Çalışanları Çalıştayımızın Basın Açıklaması Metnidir:
 
Türk Büro-Sen’in 14-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara’da düzenlemiş olduğu ““Adalet Bakanlığı Çalışanlarının Sorunları Ve Bu Sorunların Çözüm Yolları Çalıştayı”na Adalet çalışanları yoğun ilgi gösterdi. Adalet personelinin sorunlarının ele alındığı Çalıştay’da, çalışmalar gece geç vakitlere kadar devam etti.

Çalıştay sonucunda Adalet çalışanlarının talepleri arasında ilginç detaylar ortaya çıktı.

Adalet Çalışanlarının Kaderi Hakim ve Savcıların iki Dudağı Arasında Olmamalı

Adalet çalışanlarının sorunlarının ilk sırasında, Bakanlık içindeki personel ayrımcılığı yer alıyor. Çalışanları, Adliyelerde üst kademe tarafından maruz kaldığı mobing hat safhada. Adliye personeli de diğer memurlar gibi, 4483 Sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamına alınarak,  kaderlerinin Hakim ve Savcıların iki dudağı arasından kurtulmasını istiyor.

Çalışanların Can Güvenliği Yok

Çalıştayda gündeme getirilen diğer bir problemde, Mübaşirlerle ilgili. Yardımcı Hizmetler sınıfından Genel İdari Hizmetliler sınıfına geçmek isteyen mübaşirler, ağır iş yükünün yanı sıra en çok can güvenliklerinin olmadığından şikayetçi. Adalet çalışanlarına kendilerini kormak için hiçbir ekipman temin edilmezken, mahkemenin ve hakimin can güvenliğini koruma yükümlüğü de personelin iş tanımları arasında.

Adli Personele Psikolog Şart

Herkesin çekinerek girdiği Adliye binalarında sabahtan akşama kadar mesai de olan Adalet çalışanları, sürekli olarak suç potansiyeli olan kişilerle yüz yüze geliyor, dramlara şahit oluyor, tehdit ve saldırılarla karşılaşıyor. Yaptıkları hizmet gereği yoğun psikolojik baskı altında olan Adalet çalışanları, kendilerine Psikolojik destek verecek birimlerin oluşturulmasını talep ediyor.

Tozlu Dosyalar, Karanlık Koridorlar

Adalet çalışanlarının bir diğer isteği de çalışma ortamları iyileştirilmesi. Gündüz saatlerinde lambalar açık olmadan çalışılmayacak kadar karanlık ortamlarda hizmet vermeye çalışan personel, tozlu dosyalar ve olumsuz arşiv koşullarının da iyileştirilmesini istiyor.

4/B VE 4/C’li Personel Kadroya Geçirilsin

Kadroya geçirilemeyen 4/B’li personel ile 4/C’li çalışan personelin kadroya geçirilmesi ve diğer çalışanların tüm haklarından faydalanmasının sağlanması Çalıştayın bir başka gündem maddesi oldu.

Sosyal Tesislerdeki Ayrımcılık Kaldırılsın

Hakim ve Savcıların yararlanabildiği Sosyal tesislerden çalışanların tamamının yararlandırılmasını dile getiren personel, yargı çalışanlarının ötelenmemesini talep ediyor.

Adalet Çalışanları Çalıştayı’nda ele alınan sorunlar ve çözüm önerileri bir kitapçık haline getirilerek, başta Başbakanlık, Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı bürokratları olmak üzere, Cumhuriyet Başsavcıları, HSYK’ya ve Adalet çalışanlarına iletilecek.
 
 


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |