Geri

HÜLLECİ BAŞKAN, BAKANI YANILTTI

25 Nisan 2012, Çarşamba | 18:07
Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın, TBMM 24. Dönem 2. yasama yılı 73. Birleşiminde (1 Mart 2012 Perşembe) tarihinde cevaplandırması üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e yönetmiş olduğu soru önergesinde; “SGK’da Şube Müdürlüğü kadrolarına hülle yolu ile atama yapılıp yapılmadığı” sorulmuştu.
 
Bakan Faruk Çelik tarafından verilen cevap da ise; ““….. SGK’da sınav olmadan şube müdürlerinin asaleten ataması söz konusu olmadığını bu görevlerin vekaleten yürütüldüğü” cevaben ifade edilmişti.
 
Görülen o ki; SGK Kurum Başkanı konu ile ilgili olarak Bakan Faruk Çelik’i yanıltmış ve Bakan Çelik’in soru önergesine yanlış cevap vermesine sebep olmuştur.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 17 Şube Müdürlüğü kadrosu hülle yoluyla doldurulmuştur. Sınav engeli takılmadan yapılması planlanan kadrolaşmanın bir ürünü olarak; söz konusu 17 kişinin önce İl Müdür Yardımcılıklarına atamaları yapılmış daha sonra da bir alt kadro olan Şube Müdürlüğüne tenzili rütbe misali geçişleri sağlanmıştır. Böylelikle, Şube Müdürlüğü için sınava girmeyi bekleyen SGK personelinin hakkı yenilmiş, liyakat ve adalet esasları çiğnenmiştir. Kurumda, yıllardır vekaleten yürütülen Şube Müdürlüğü için sınavı açılmayarak bu kadrolar hülle yoluyla doldurulmaktadır.
 
Ayrıca, aynı yöntemle İl Müdür Yardımcılığı kadrosuna 60 kişi atanmış, daha sonra arkadan dolanma yöntemiyle Merkez Müdürlüğü görevine getirilmiştir.
 
Hülleci başkan olarak anılmaya başlanan Fatih Acar’ın son marifeti; Genel Atama Yükselme Yönetmeliği’nin, Bakanlar Kurulu eliyle değiştirilmesini sağlayarak, Merkez Müdürlüğü kadrolarına sınavsız atamaların yolunu açmasıdır.
 
Bilindiği gibi sendikamız, bu konuda yürütmeyi durdurma talebiyle dava açmıştır.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1