Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

TÜRK BÜRO-SEN AR-GE MERKEZİ SGK MEMNUNİYET ANKETİ SONUÇLARINI AÇIKLIYOR


[ 29 Mart 2012, Perşembe – 14:47 ]

Çalışanlar SGK’dan Memnun Değil

Türk Büro-Sen tarafından çalışanlarının memnuniyetin belirlemek amacıyla 37 ilde 3 Bin 249 SGK çalışanı ile yapılan anketten ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre çalışanların yüzde 8’i SGK yönetiminden memnun. Çalışanların Yüzde 86’sı SGK yönetimini adaletli olmadığını düşünüyor.

Çalışanlar Mutsuz


Ankete göre SGK çalışanlarının %70.5’i, kurumlarında ayrımcılığa uğradıklarını ifade ediyor. SGK’nın çalışanlara adil davranmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 86.6 Kurum çalışanlarına yöneltilen “SGK Yönetiminden memnun musunuz?” sorusuna memnunum diyen çalışanların oranı ise sadece yüzde 8. Çalışanların yüzde 90’nı da mevcut yönetim göreve devam ederse haklarının alacaklarını düşünmüyor

Çalışanlar Haksız Atamalardan Rahatsız

Ankette çalışanları rahatsız eden konulardan birisinin de haksız atamalar olduğu ortaya çıktı. SGK’daki “Vekaleten Yapılan Görevlendirmelerde Liyakat ve Birikime Dikkat Ediliyor mu?” şeklinde ki soruya çalışanların yüzde 91.1’i hayır yanıtını verdi. SGK çalışanlarının yüzde 69’u Görevde Yükselme ile ilgili mevzuatta zaman zaman değişiklik yapılmasının kadrolaşmaya yönelik ve art niyetli olduğunu düşünmekte.

SGK çalışanlarına göre; Merkez Müdürlüğü kadrolarına sınavsız olarak yapılan atamaların yüzde 45.7’si kadrolaşmaya yönelik olduğunu düşünüyor. Merkez Müdürlüğü atamalarının “Hak Gaspı” olduğunu düşünen SGK memurlarının oranı yüzde 20.1, “Etik Dışı” olduğunu savunanların oranı ise yüzde 24.1 Memurların sadece yüzde 10.1 hak eden kişilerin atandığını düşünüyor.

Atama ve Terfilerde Siyasetçi Etkisi

Ankete göre kurumdaki atamalarda ve terfilerde; siyasetçilerinin etkin olduğunu düşünen memurların oranı %20.9 Yüzde 8.9’u yandaş sendikanın müdahale ettiğini yüzde 14.4’ü de Üst Yönetim’in atamaları yaptığını düşünüyor. Çalışanların yüzde 55.8’si ise üçlü bir saç ayağı şeklinde siyasetçi-yandaş sendika- SGK yönetiminin birlikte karar verdiğini düşünmekte. Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş “ 74 Milyon vatandaşın sosyal güvenliğinden sorumlu, onlara sosyal güvenlik sağlamak gibi zor bir görevi olan Türkiye’nin en büyük kurumu ne yazık ki çalışanlarının haklarını düşünmüyor. Anketimizi de ortaya çıkan tüm sonuçlarda bu durumu net bir şekilde özetlemektedir. Umarız SGK yönetimi çalışanların bu feryadını duyarda artık gerekli tedbirleri alır. Çalışanlarını da koruyan, onlara da hizmet eden bir kurum olur” dedi.


Facebook'ta Paylaşın

Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |