Geri

VİCDANSIZLIĞI YARGIYA TAŞIYORUZ

28 Mart 2012, Çarşamba | 16:26

Kamu Kurum Kuruluşlarda Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte değişiklilik yapıldı.

27.03.2012 Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliliğe göre, Sosyal Güvenlik Kurumunda Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü kadroları, Spor Genel Müdürlüğünde Gençlik Merkezi Müdürü kadrolarına atanmalardaki sınav şartı kaldırıldı.

Bilindiği üzere özellikle Sosyal güvenlik Kurumunda sınava tabi Merkez Müdürü kadroları yasa ve yönetmelikler arkadan dolanarak doldurulmaya çalışılmış 84 kişi önce İl Müdür Yardımcısı sonradan da 24’ü Merkez Müdürü olarak asaleten atanmıştı.

Sendikamızın bu haksız ve hukuksuz aynı zamanda ayrımcı atanmalara karşı vermiş olduğu mücadele sonrası atamalara ara verilmişti. SGK Başkanı Sayın Fatih ACAR’ın en kısa zamanda Merkez Müdürlüğü sınavı açacakları sözü ve beyaz sayfası bu şekilde havada kalmıştır.

Anlaşılan o ki, gerek İl Müdür Yardımcısı olarak atananlar, gerekse asaleten Merkez Müdürü olarak atananların bilgi, beceri ve birikimlerine güvenemeyen siyaset yönetim ve işbirlikçiler çareyi yönetmeliği değiştirmekte bulmuşlardır.

Kamuda sınavla atamanın önemi, liyakat ve bilginin değerini bulması içindir. Anlaşılan o ki; yandaşlarının bilgi birikimine güvenmeyenler, sınavları kaldırarak, liyakatsiz, bilgisiz, yandaşların atamasının yolunu açmaktadır. Acı olanı da; gerçekten bilgi birikimiyle bu görevleri hak edenlerin yandaş olmadığı için dışlanmasıdır.

Bugüne kadar, müsteşar, Genel Müdür gibi kadrolara atamalar yapılırken, bu defa müdürlere kadar gelmiştir. Bu gidişle şeflere kadar da iner ise şaşırmamak gerekir. Amaç kadrolaşmaksa, liyakate ve bilgiye ne gerek var.

Meydanlarda, hak, hukuk, adalet ve kul hakkından bahseden siyasi irade ve onun işbirlikçi bürokratları ve yandaşları bu değerlere ne kadar bağlı olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Sendikamız bu duruma sessiz kalmayacaktır. Yapılan Yönetmelik değişikliğini yargıya götürerek, hukuki mücadelesini verecektir.

Yönetmeliği Okumak Tıklayınız