Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

SENDİKAMIZDAN KONFERANS


[ 16 Şubat 2012, Perşembe – 17:55 ]

Sendikamız Türk Büro-Sen’in, kamu çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla düzenlemiş olduğu konferanslar, 16 Şubat Perşembe günü Hazine Müsteşarlığı Hikmet Esen Toplantı Salonu’nda devam etti.

Ankara 8 No’lu şubenin ev sahipliği yaptığı “ Türkiye’de Memur Sendikacılığı ve 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Yapılması Düşünülen Değişiklikler” konulu konferansa, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcıları Bayram Öztürk, Osman Eksert, Hüseyin Aslan, Cafer Seçer, Tahir Yüzbaşıoğlu, Ankara Şube Başkanları ve Şube Başkan Yardımcıları ile çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ankara 8 No’lu Şube Başkanı Kamil Yılmaz, konukları selamlayarak sözlerine başladı. Türk Büro-Sen’in birliği ve dayanışmayı ön plana alan bir sendikacılık yaptığını ifade eden Yılmaz, sendikamızın eski adıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Hazine Müsteşarlığı’nda elde etmiş olduğu kazanımları anlattı. Ankara 8 No’lu Şube Başkanı Kamil Yılmaz konuşmasının bitiminde konferansa konuşmacı olarak katılan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Başbuğ’u kürsüye davet etti.

Doç. Dr. Aydın Başbuğ yapmış olduğu konuşmada, dünyada ve Türkiye’de memur sendikacılığının gelişimi ve hukuki statüleri hakkında bilgiler verdi. Ülkemizde memur sendikacılığının dernekleşme tarzında başladığını ve hükümetlerin ısrarla kamu çalışanlarına grev ve toplu sözleşme hakkı vermekten kaçındıklarını ifade etti. 12 Eylül 2010 referandumuyla yapılan Anayasa Değişikliği’nde verilen Toplu Sözleşme hakkının göstermelik olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Başbuğ, “ Şu an verilmiş gibi gösterilen Toplu Sözleşme hakkı için ayrıca bir kanuni düzenleme getirilmesi şartı son derece yanlıştır. Anayasa Değişikliği ile verilen toplu sözleşme hakkının içeriğine bakıldığında, var olan şartların biraz yumuşatılmış bir halini görüyoruz. Hakem Kuruluna gitme hakkının herkese verilmediği, Konfederasyonların ve sendikaların ayrı ayrı masaya oturacakları bir Toplu Sözleşme, hiçbir anlam ifade etmez.” dedi.

Kamu çalışanlarına Grev hakkının da mutlaka verilmesi gerektiğini söyleyen Başbuğ, “Türkiye memura Avrupa’da Toplu Sözleşme ve Grev Hakkı vermemesinden dolayı sürekli zor duruma düşüyor. Bu eksikliğin ülkemiz aleyhine kullanılması Türkiye Kamu-Sen’in ve kamu çalışanların hoşuna gitmiyor. Grev hakkının kötüye kullanılacağı, hayati konuları sekteye uğratacağı tamamen önyargıdan ibarettir. Elektrik,doğalgaz üretimi, hastane, ilk yardım gibi önemli konularda aksama olmaz, grevde nöbetçi birileri bırakılır. Grev hakkı ve toplu sözleşme hakkının bir an evvel verilmesi gerektiğini ifade etti.”

Konuşmasının ardından Doç Dr. Aydın Başbuğ’a Genel Başkan Fahrettin Yokuş tarafından teşekkür edilerek çiçek takdim edildi.

Konferansın ikinci bölümünde Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen’in memur sendikacılığını başlatma serüvenini ve karşılaştıkları yasal zorlukları anlattı. Genel Başkan Yokuş, “4688 Sayılı Kamu Görevlileri Kanununda yapılması planlanan değişikliklerin” hak arama mücadelesinde ki özgürlüğü geriye götüreceğini ifade etti. Sendikaların aynı zamanda birer Sivil Toplum Kuruluşu olduğunun altını çizen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Burada ki sivilden kasıt sadece asker olmayan manasında değildir. Sivil demek, her türlü iktidardan, siyasi erkten ve benzeri güç odaklarından bağımsız hareket edebilmektir. Türkiye Kamu-Sen her gelen iktidara karşı dik duruşu ve değiştirmediği tavrıyla Sivil Toplum Kuruluşu olmanın hakkını vermiştir.” dedi.

İktidar yanlısı olan sendikaların önce yandaş sonra sarı sendika olacaklarını belirten Yokuş, “Sarı sendika, üyesinin hakkını pazarlayan sendikadır. Yandaş olmanın gidişatı sarı sendikacılığa doğrudur. Biz, hak ve adalet arama mücadelemize gölge düşürmeden devam edeceğiz.” dedi.

Kamu kurumlarında baskı ve ayrımcılık yapan bürokratları da sert bir dille eleştiren Genel Başkan Yokuş, “Türk Büro-Sen yükselişini baskıyla-tehditle-ayrımcılıkla engelleyemediniz, engelleyemeyeceksiniz de” diye seslendi.

Genel Başkan Fahrettin Yokuş’a konuşmasının ardından, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir aracılığıyla çiçek takdim edildi.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 94
 
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |