Geri

SGK ÇALIŞANLARININ GASP EDİLEN HAKLARI İÇİN EYLEMDEYDİK

09 Aralık 2011, Cuma | 14:33

Türk Büro-Sen, 9 Aralık 2011 Cuma günü Saat 10:30’da Eski SSK Genel Müdürlüğü binası önünde, 666 Sayılı KHK’yı ve SGK çalışanlarının hak gasplarını protesto etti.

Başkentte ki yoğun kar yağışına rağmen, alanı dolduran Türk Büro-Senliler alkış, düdük ve sloganlarla Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yaşanan adaletsizlikleri protesto etti. Eyleme, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcıları, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Genel Merkez Yöneticileri, Türk Büro-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Dinçer Güler ve Şube Başkan Yardımcıları, Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Alper Yıldırım ve Şube Başkan Yardımcıları, Ankara 6 No’lu Şube Başkanı Yücel Özer ve Şube Başkan Yardımcıları ile Türk Büro-Sen Ankara Şube yöneticileri ve çok sayıda SGK çalışanı katıldı.

Basın Açıklamasını gerçekleştiren Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, yaklaşık 6 yıllık bir geçmişi olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sorunlar bir türlü giderilemezken, bir de hükümet tarafından çıkarılan 666 Sayılı KHK ile iyice çözümsüz hale geldiğini ifade etti.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş açıklamasına şöyle devam etti: “Ülke nüfusunun tamamına hizmet vermekle yükümlü olan SGK, tüm bu hizmetleri kısıtlı personel sayısı ile vermekte, iş yoğunluğunun ötesinde, ürettiği hizmetin ağır riskini de taşımaktadır. Doğumundan ölümüne kadar yaşamın her aşamasında insanlarımıza hizmet vermekte olan SGK çalışanlarının bu insanüstü mesaisi yok sayılmıştır. Eşit işe eşit ücret verdiğini söyleyen hükümet, üst bürokratların maaşına %30 oranında zam yaparak bürokratları ihya etmiş, ancak SGK çalışanlarının ek ödemelerine ve ikramiyelerine el koymuştur.”

Açıklamasında, 666 sayılı KHK’nın SGK çalışanlarının haklarına yapmış olduğu tahribatı maddeler halinde sıralayan Genel Başkan Yokuş, Kurum Başkanlığına yeni atanan Fatih Acar’a da çağrıda bulundu.

Genel Başkan Fahrettin Yokuş, eski SGK Yönetiminin yaptığı yandaş kayırmacılığı ve adaletsizlikleri bir kere daha ifade ederken; alanı dolduran Türk Büro-Sen’liler eski SGK yönetimini yuhaladı.

Yeni SGK yönetimine temiz bir sayfa açması için seslenen Yokuş; “Son görüşmemizde Sayın Fatih Acar yeni göreve gelen üst düzey yöneticilerle birlikte temiz bir sayfa açma sözü vermiştir. Bu sözünüzü tutun. Önceki yönetim tarafından kirletilen SGK’nın geçmişini bir an önce temizleyin.” dedi.

Ayet ve Hadislerin de yazılı olduğu pankartları taşıyan Türk Büro-Sen üyeleri, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 38