Geri

MALİYE ÇALIŞANLARI İÇİN ALANLARDAYDIK

06 Aralık 2011, Salı | 14:33

Türk Büro-Sen, 6 Aralık 2011 Salı günü Saat 12:30’da Maliye Bakanlığı önünde, 666 Sayılı KHK ve Maliye çalışanlarının sorunlarını dile getiren eylem ve basın açıklamasında bulundu. Açıklamaya, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Genel Başkanları, Türk Büro-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve Ankara Şubeleri ile çok sayıda Maliye çalışanı katıldı.

Basın Açıklamasını gerçekleştiren Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş şunları söyledi : “666 Sayılı KHK, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi bir çok kurumda haksızlık ve adaletsizlikler meydana getirmiştir. Hükümet, 666 Sayılı KHK’yı düzenlerken çalışanların en büyük beklentisi olan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması talebimizi görmezlikten gelerek, bütün çalışanları bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır. Memurlara eşit işe eşit ücret verdiğini söyleyen hükümet, üst bürokratların maaşına %30’lara varan zamlar yaparak, bürokratları ihya ederken, ek ödemesi düşük olan diğer çalışanlara göstermelik bir artış sağlamıştır. Başta maliye bakanlığı olmak üzere birçok kamu kurumunda çalışan memur ise hak mahrumiyetine uğramıştır. Bir kısım kazanımları da ellerinden alınmıştır. Üst grup çalışanları ile diğer çalışanlar arasındaki ücret farkı makası daha da açılmıştır.Bazı kurumlarda kadroya geçemeyen 4/B’lilerle, 4/C statüsünde çalışanlara kadro verilmemiş, hüsrana uğratılmışlardır.”

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Maliye Bakanlığında yaşanan adaletsizlikleri şöyle sıraladı:

- Her zaman olduğu gibi sosyal tarafların görüşü alınmadan yapılan bu yapılandırma sonucunda, aynı işi yapan memurlar arasında ücret adaletsizliği yaratılmıştır. Bu adaletsizliğin giderilmesi için yıllarca mücadele eden, her platformda konuyu dile getiren sendikamızın talepleri dikkate alınmamıştır. 666 sayılı KHK ile düzeltilmeyen bu adaletsizlik halen devam etmektedir.

- Bir adaletsizlikte uzamanlar arasında yaşanmaktadır.2010 yılında Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki tüm uzmanların haklarının eşitleneceği söylemiyle yola çıkan hükümetten, bu düzenlemeye ayrım yapılmaksızın bütün uzmanların dahil edilmesi talebimizin “düzenleme yapılırken dikkate alınacağını” beyan edenler, 666 sayılı KHK’yi düzenlerken, taşrada çalışan uzmanları dahil etmeyerek yeni bir adaletsizliğe yol açmışlardır.

- Başka bir adaletsizliği de ek ödemeleri eşitlemeye çalışırken İstanbul, Ankara, İzmir’de görev yapan yardımcı hizmetli, memur ve şeflerin ek ödeme oranlarını artırmayarak başka bir hukuksuzluğa daha imza atmışlardır.

- Ayrıca, muhakemat memurlarının vekalet ücretlerinden almış oldukları ilave ödemeleri de kaldırmışlardır. Kamuda çalışan avukatların ek göstergeleri için herhangi bir düzenleme yapılmamıştır.

- Bu KHK ile yok sayılan bir başka kesimde Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığında görev yapan; Şube Müdürleri, Müdürler ve Müdür Yardımcıları olmuştur.

- Kamu düzeninde hiç görülmeyen bir düzenleme ile kontrolörler ve denetim elemanları uzman yapılmıştır. Kontrolörler Maliye Bakanlığı uzmanı, Milli Emlak ve Muhasebe Denetmenleri Defterdarlık Uzmanı yapılarak statüleri ellerinden alınmıştır.

Açıklamasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de seslenen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Bütün bu yaşanan olumsuzlukları gidermek için mesai arkadaşlarımıza sahip çıkalım. Mağduriyetlerini ortadan kaldırmak, tüm Maliye çalışanlarını mutlu edecektir” dedi.

Son günlerde kamu çalışanları arasında büyük üzüntü yaratan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bursa’da yapmış olduğu açıklama da değinen Genel Başkan Yokuş, “Türkiye Kamu Sen olarak Arınç’a şunu bir kere daha hatırlatıyoruz, bu yaptığınız açıklamalar hem Anayasa hem de kanunlarımız önünde suçtur. Vatandaşları oylarının rengine göre değerlendirmek sizin hakkınız da, haddiniz de değildir.” şeklinde konuştu.

Söz konusu kanun hükmünde kararnameyi ve Bakan Bülent Arınç’ı protesto eden kalabalık,ellerinde taşıdıkları ayet ve hadis yazılı pankartları taşıyarak hükümet aleyhine sloganlar attı. Türk Büro-Sen üyeleri daha sonra üzerlerinde “666 sayılı KHK” yazılı balonları patlattı.

Türk Büro-Sen’in Maliye Bakanlığı Önünde 05.12.2011 tarihinde Yaptığı Basın Açıklamasının Tam Metnini Görmek İçin Tıklayınız
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 23