Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

DANIŞTAY'DAN SENDİKALI MEMURA MÜJDE


[ 08 Ağustos 2011, Pazartesi – 15:14 ]

Danıştay: Kamudaki Atamalara Sendikalar Dava Açabilir..

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen'in açtığı davayı görüşen Danıştay 5. Dairesi kamuda yapılan atamaların iptali için sendikaların dava açabileceğine hükmetti.Türk Sağlık-Sen tarafından Aydın İl Sağlık Müdür Yardımcılığına yapılan bir atamanın iptal edilmesi için dava açılmış, Aydın İdare mahkemesi söz konusu atama işleminin sendika üyelerinin ortak menfaat ve haklarını ilgilendirmediği gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Türk Sağlık-Sen'in mahkemenin ret kararını Danıştay'a temyize götürmesinin ardından Danıştay 5. dairesi sendikaların kamudaki yönetici atamalarına karşı dava açabileceklerine hükmetti.

Danıştay'ın verdiği kararda sendikaların ortak hak ve menfaatlerini ilgilendiren konulardaki dava açma haklarının düzenleyici işlemle sınırlandırılmadığına dikkat çekildi. Kararda "Kamu Kurumu yöneticiliğine atanan kişinin sendika üyelerinin üst amiri olacağı gözetildiğinde bu işlemin sendika üyelerinin ortak hak ve menfaatini ilgilendirmediği öne sürmek mümkün değildir" denildi.

Danıştay kararında bireysel bir işleme dava açan sendikanın amacının ataması yapılan kamu görevlisinin menfaatlerine engel olma değil, söz konusu atama ile yaratılan statü kurallarındaki yanlış kullanıma engel olarak üyelerinin ortak hak ve menfaatlerini korumak olduğunun kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Söz konusu nedenlerden dolayı kamuda bireysel atama işlemine karşı dava açılabileceğinin açık olduğunun kaydedildiği kararda yerel mahkemenin davada Sendikanın resmi, kişisel ve güncel menfaati olmadığı dolayısıyla dava açma ehliyeti bulunmadığı yönündeki kararının hukuka uyartılılığın bulunmadığına dikkat çekildi. Söz konusu davanın yerel mahkemede yeniden görülmesine karar verildi.

Danıştay'ın verdiği kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Sendikalar üyelerini etkileyen her konuda üyelerinin menfaatlerini korumak adına hukuka başvurabilirler. Danıştay'ın kamudaki yönetici atamasına ile ilgili açtığımız dava sonucunda verdiği bu kararda haklılığımızı tescillemiştir." dedi.


Facebook'ta Paylaşın

Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |