Geri

DÜNYA NÜFUS GÜNÜ KUTLANIYOR

12 Temmuz 2011, Salı | 17:43

11 Temmuz; her yıl Dünya Nüfus Günü olarak kutlanmaktadır.

Türkiye Dünya ülkeleri arasında bir çok ülkeden daha çok nüfusa sahip olup son nüfus sayımıyla 74 milyona ulaşmıştır. Bir ülkenin dünyada söz sahibi olabilmesi için nüfus önemli bir faktördür. Nüfusun çoğunluğunu gençlerin oluşturması ve bu genç nüfusun ülkenin kalkınmasına katkı sağlaması, ülkenin dünya milletleri arasında layık olduğu yeri alması açısından çok önemlidir.

Bugün 74 milyon insanımıza; doğumundan ölümüne kadar hizmet sunan nüfus ve vatandaşlık çalışanlarımız ülkemizin yüz akıdır. Çok büyük fedakarlıklarla “MERNİS PROJESİNİ” hayata geçirmiş ve vatandaşa en kaliteli hizmetin sunulmasını sağlamışlardır.

Yıllarca nüfus sayımlarını, seçim çalışmalarını başarı ile yürüten ancak sahipsiz oldukları için yaptıkları işin önemini bir türlü kabul ettiremeyen nüfus çalışanları bu kadar önemli hizmetin karşılığında ise ekonomik ve sosyal haklar bakımından kamu kurum ve kuruluşları çalışanları içerisinde en mağdur olanlardır.

En son 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimler dolayısıyla cumartesi ve Pazar günleri dahil olmak üzere fazla mesai yapmışlardır. Ancak, üç aylık çalışma karşılığında sadece bir aylık fazla çalışma ücreti ödenmiş iki aylık karşılıkları ise ödenmemiştir. Sendikamız nüfus çalışanlarının her sorununa sahip çıktığı gibi, bu olaya da sahip çıkarak, her türlü demokratik tepkileri göstermiş ve konu hakkında Danıştay’da dava açmıştır.

Bu kadar önemli görev ifa eden nüfus çalışanlarımız göz ardı edilmesi ve görmezlikten gelinmesi kabul edilebilir bir durum değildir. İnşallah ülkeyi idare edenler bir gün nüfus çalışanlarının verdikleri hizmetin önemini kavrarlar ve nüfus çalışanlarının hak ettikleri ekonomik ve sosyal haklarında yaşanan mağduriyetleri gidermeleri konusunda feraset gösterirler.

Nüfus ve vatandaşlık çalışanlarının hak ettikleri ekonomik ve sosyal haklara kavuşmaları dileğiyle Dünya Nüfus Gününü kutlarız.