Geri

“BAŞBAKAN HEP HAVAYI SORUYOR, BİR KEZ DE HALİMİZİ SORSUN”

03 Mayıs 2011, Salı | 15:31

METEOROLOJİ ÇALIŞANLARI:“BAŞBAKAN HEP HAVAYI SORUYOR, BİR KEZ DE HALİMİZİ SORSUN”

Türk Büro-Sen, 3 Mayıs 2011 Salı günü Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü önünde, çalışanlara Nisan ayında da ek ödemelerinin kurum tarafından ödenmemesini protesto etmek amacıyla kitlesel bir basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasına, Genel Başkan Yardımları Hüseyin Aslan, Cafer Seçer, Tahir Yüzbaşıoğlu, Ankara 12 Şube Başkanı Mahmut Dündar ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara Şubelerimizin Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Genel Merkez Yöneticileri ve çok sayıda Meteoroloji çalışanı katıldı.

Kitlesel basın açıklamasını okuyan Genel Başkan Yardımcısı Tahir Yüzbaşıoğlu, “Meteoroloji çalışanlarına, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü arasında yapılmış olan protokol kapsamında EUROCONTROL Teşkilatı tarafından DHMİ’ne yapılan ödemelerden, maliyet taban payı üzerinden gerekli mahsuplaşmalar yapıldıktan sonra kalan tutarın her ay düzenli olarak Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hesaplarına ödendiğini ancak Mart-2011 döneminde, mahsuplaşma işlemi sonucunda Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne ödenecek miktarın cüzi bir tutarda olması ve İşletme Müdürlüğü’nün mevcut kaynaklarının bu ay yapılması gereken zorunlu ödemelere yeterli olmaması ve mevzuatları gereği döner sermaye gelirlerinden personele yapılacak ek ödeme, katkı payı gibi ödemelerin öncelik sırasının en sonunda olması nedeniyle; merkez ve taşra teşkilatında çalışan personele Mart ayı ek ödemeleri 10 Bölge Müdürlüğü’nün dışında hala ödenmemiştir” diyerek sözlerine başladı.

Türk Büro-Sen’in Mart ayında çalışanlara ek ödemelerinin verilmemesinden itibaren her platformda vermiş olduğu mücadeleyi ayrıntılarıyla anlatan Genel Başkan Yardımcısı Yüzbaşıoğlu, “Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Nisan ayında da yine kurum çalışanlarını mağdur ederek, ek ödemelerini ödememiştir. Kurum yetkilileri, ödüllendirmek yerine cezalandırdığı meteoroloji çalışanlarına yasal hakları olan ek ödemelerini ödemeyerek, liyakatsiz yönetim anlayışını sürdürmüştür. Kurumda ek ödemelerin yapılmaması bir adet haline getirilmiş; çalışanların moral ve motivasyonları hiçe sayılmıştır. Sayın Başbakan, Sayın Bakan dünya standartlarında hava tahmini yapan Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü çalışanlarına seçim meydanlarında yapacağınız mitinglerle ilgili; “Hava Nasıl Olacak? Yağmurlu mu, bulutlu mu, güneşli mi?” diye soruyorsunuz da; “Meteoroloji çalışanları sizin havanız nasıl, ek ödemeleriniz ödeniyor mu, maaşınız yetiyor mu?” diye niye sormuyorsunuz, Çalışanların sesine kulak verin, mağduriyetlerini giderin.” dedi.

“İşte memur, işte sendika”, “Bakan, Meteoroloji Çalışanına Sahip Çık” sloganları ve alkış eşliğinde devam eden basın açıklaması, olaysız şekilde dağıldı.

Basın Açıklamamızın Tam Metnini Görmek İçin Tıklayınız




Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 24