Geri

MOBİL NÜFUS ARAÇLARININ KALDIRILMASI İÇİN VALİLERDEN RESMİ TALEPTE BULUNDUK

27 Nisan 2011, Çarşamba | 11:48

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan XXIV. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde, Ankara ve İstanbul’da şehrin merkezi noktalarında mobil araçlarla nüfus cüzdanı değiştirme işlemleri yapılmaya başlanmıştır.

Mobil nüfus araçları, vatandaşların işlemlerinin kolaylaştırılmasına hiçbir katkıda bulunmadığı gibi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmaktadır. Personel; yemek, ulaşım ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamamakta, ayrıca yasa dışı eylem yapmayı planlayan şer odaklarının açık hedefleri olarak can güvenliği olmadan görevlerini idame ettirmeye çalışmaktadır.

Mobil Nüfus araçlarının, 3046 Sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin (c) bendi “ Şeflik ve memurluklar ilgili hizmet birimi veya kuruluşun teklifi üzerine Bakanlık onayı ile kurulur” hükmüne ilişkin olarak Bakanlık onayının alınıp alınmadığı muammadır. Ayrıca bilindiği üzere, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında Kanunun 87. maddesine 5980 sayılı Kanunun 16. maddesi ile eklenen fıkra ve Yüksek Seçim Kurulu’nun 08.03.2011 tarih ve 135 sayılı Genelgesi ile oy kullanmak için nüfus cüzdanında TC Kimlik numarası bulunma zorunluluğu kaldırılmıştır. Yerinde yapılan tespitle, oy kullanmada TC kimlik numarası bulunma zorunluluğu kaldırıldığı için vatandaşın fazla rağbet etmediği, bu noktalarda günlük en fazla 20-25 nüfus cüzdanı verilmesine rağmen bu mobil araç noktalarında 3 ya da 4 personel görevlendirilmektedir. Personellerin bu sayıda görevlendirilmeleri, mobil araçların bağlı olduğu nüfus müdürlüklerindeki asli işlerin aksamasına neden olmaktadır.

Türkiye genelinde vatandaşların %70’i Nüfus cüzdanlarını yenilemiştir. Nüfus cüzdanlarını değiştirmek isteyen vatandaşlarımız, 12 Haziran 2011 tarihine kadar Cumartesi Pazar dâhil tüm nüfus idareleri zaten açık olduğundan burada nüfus cüzdanlarını rahatlıkla değiştirebilmektedir.

Ankara’da ki Nüfus Hizmetleri sunumunun yapıldığı mobil araçlar, Genel Başkan Yardımcısı Nejla Öksüz ve Ankara 7 No’lu Şube Başkanı Kadir Polat tarafından ziyaret edilerek, çalışanların sorunları yerinde tespit edilmiştir.

Sendikamız, konu ile ilgili olarak Ankara ve İstanbul Valilerinden, Mobil Nüfus araçlarının kaldırılmasını yazılı olarak talep etmiştir.

Valiliklere Gönderilen Yazıyı Görmek İçin Tıklayınız
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1