Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

MOBİL NÜFUS ARAÇLARININ KALDIRILMASI İÇİN VALİLERDEN RESMİ TALEPTE BULUNDUK


[ 27 Nisan 2011, Çarşamba – 11:48 ]

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan XXIV. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde, Ankara ve İstanbul’da şehrin merkezi noktalarında mobil araçlarla nüfus cüzdanı değiştirme işlemleri yapılmaya başlanmıştır.

Mobil nüfus araçları, vatandaşların işlemlerinin kolaylaştırılmasına hiçbir katkıda bulunmadığı gibi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmaktadır. Personel; yemek, ulaşım ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamamakta, ayrıca yasa dışı eylem yapmayı planlayan şer odaklarının açık hedefleri olarak can güvenliği olmadan görevlerini idame ettirmeye çalışmaktadır.

Mobil Nüfus araçlarının, 3046 Sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin (c) bendi “ Şeflik ve memurluklar ilgili hizmet birimi veya kuruluşun teklifi üzerine Bakanlık onayı ile kurulur” hükmüne ilişkin olarak Bakanlık onayının alınıp alınmadığı muammadır. Ayrıca bilindiği üzere, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında Kanunun 87. maddesine 5980 sayılı Kanunun 16. maddesi ile eklenen fıkra ve Yüksek Seçim Kurulu’nun 08.03.2011 tarih ve 135 sayılı Genelgesi ile oy kullanmak için nüfus cüzdanında TC Kimlik numarası bulunma zorunluluğu kaldırılmıştır. Yerinde yapılan tespitle, oy kullanmada TC kimlik numarası bulunma zorunluluğu kaldırıldığı için vatandaşın fazla rağbet etmediği, bu noktalarda günlük en fazla 20-25 nüfus cüzdanı verilmesine rağmen bu mobil araç noktalarında 3 ya da 4 personel görevlendirilmektedir. Personellerin bu sayıda görevlendirilmeleri, mobil araçların bağlı olduğu nüfus müdürlüklerindeki asli işlerin aksamasına neden olmaktadır.

Türkiye genelinde vatandaşların %70’i Nüfus cüzdanlarını yenilemiştir. Nüfus cüzdanlarını değiştirmek isteyen vatandaşlarımız, 12 Haziran 2011 tarihine kadar Cumartesi Pazar dâhil tüm nüfus idareleri zaten açık olduğundan burada nüfus cüzdanlarını rahatlıkla değiştirebilmektedir.

Ankara’da ki Nüfus Hizmetleri sunumunun yapıldığı mobil araçlar, Genel Başkan Yardımcısı Nejla Öksüz ve Ankara 7 No’lu Şube Başkanı Kadir Polat tarafından ziyaret edilerek, çalışanların sorunları yerinde tespit edilmiştir.

Sendikamız, konu ile ilgili olarak Ankara ve İstanbul Valilerinden, Mobil Nüfus araçlarının kaldırılmasını yazılı olarak talep etmiştir.

Valiliklere Gönderilen Yazıyı Görmek İçin Tıklayınız


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |