Geri

METEOROLOJİ ÇALIŞANLARINA NİSAN AYINDA DA EK ÖDEMELERİ VERİLMİYOR

15 Nisan 2011, Cuma | 18:21

Bilindiği üzere, Meteoroloji çalışanlarına, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü arasında yapılmış olan protokol kapsamında EUROCONTROL Teşkilatı tarafından DHMİ’ne yapılan ödemelerden, maliyet taban payı üzerinden gerekli mahsuplaşmalar yapıldıktan sonra kalan tutarın her ay düzenli olarak Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hesaplarına ödendiğini ancak Mart-2011 döneminde, mahsuplaşma işlemi sonucunda Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne ödenecek miktarın cüzi bir tutarda olması ve İşletme Müdürlüğü’nün mevcut kaynaklarının bu ay yapılması gereken zorunlu ödemelere yeterli olmaması ve mevzuatları gereği döner sermaye gelirlerinden personele yapılacak ek ödeme, katkı payı gibi ödemelerin öncelik sırasının en sonunda olması nedeniyle; merkez ve taşra teşkilatında çalışan personele yapılması gereken Ek Ödemeleri yapılmamıştı.

1.1.2006 tarihinden itibaren 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye’deki bütün kamu kurumlarında çalışanlar, en az 380 lira ek ödeme almaktadır. Bugüne kadar hiçbir kamu kurumunda “Paramız Yok” gerekçesiyle, bu ek ödemelerin ödenmediği görülmemiştir. Bu anlamda Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bir ilke imza atmasının ardından sendikamız konu ile ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığı önünde kitlesel basın açıklamasında bulunmuş, ülkenin dört bir yanında eylemler yapmıştı. Sendikamız Meteoroloji çalışanlarının mağduriyetlerini kamuoyunun gündemine taşımakla kalmamış, Meteoroloji İşleri Genel Müdürü ile yapılan görüşmede ek ödemelerin en kısa zamanda hatta birkaç gün içinde çalışanlara ödenmesi konusunda söz alınmasına rağmen, yine ödemeler geciktirilmişti.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, katıldığı televizyon programlarında Meteoroloji çalışanlarının ek ödemelerini alamadıkları için yapmış oldukları haklı feryatlarına kulak tıkamış ve kurumdan bihaber olduğunu ortaya koymuştur. Bakan Eroğlu’nun sendikamızın dikkatinden kaçmayan açıklamaları, internet sitemizden yayınlanarak; Meteoroloji’de yaşananlara ilişkin sorunlara dikkat çekilmiştir.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Nisan ayında da yine kurum çalışanlarını mağdur ederek, ek ödemelerini ödememiştir. Kurum yetkilileri, ödüllendirmek yerine cezalandırdığı meteoroloji çalışanlarına yasal hakları olan ek ödemelerini ödemeyerek, liyakatsiz yönetim anlayışını sürdürmüştür. Kurumda ek ödemelerin yapılmaması bir adet haline getirilmiş; çalışanların moral ve motivasyonları hiçe sayılmıştır.

Meteoroloji çalışanlarının hakları için her zaman mücadele veren sendikamız, konunun takipçisi olmaya devam edecektir. Meteoroloji çalışanları sahipsiz değildir.