Geri

MAL BULMUŞ MAĞRİBİLERE BAKIN !!!

22 Mart 2011, Salı | 14:03

Maliye Bakanlığı personeli Görevde Yükselme, Unvan değişikliği ve atama yönetmeliği 19 Mart 2011 tarih ve 27879 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişikliği 19.03.2011 tarihinde (yeni yayınlandığı gün) sitemizde haber yaparak maliye çalışanlarına duyurmuştuk.

Bu duyurumuzda “ Veri hazırlama ve Kontrol işletmeni, Bilgisayar işletmeni kadroları sınavsız olarak verilecektir.

Ancak, sendikamız bu değişikliği yetersiz bulmaktadır. Çünkü yapılan değişiklik ile sınav şartı kaldırılmasına rağmen Bilgisayar işletmeni, Veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadroları için “ en az iki yıllık yüksek okul mezunu olmak” şartı kaldırılmamıştır. Dolayısıyla bu hak lise mezunlarına tanınmamıştır. Bu büyük bir haksızlık” demiştik.

Malum bir sendika sendikamızın bu açıklamasından rahatsız olmuş olacak ki web sitelerinde bir açıklama yaparak, bizim değişikliği yanlış yorumladığımızı, lise mezunlarının dışlanmadığını vurgulamıştır.

Elbette arada sendikal anlayış farkı var. Bizim Maliye çalışanlarını, öğrenim durumları ne olursa olsun , unvanları ne olursa olsun bir ve bütün gördüğümüz için, lise mezunlarına haksızlık yapılmıştır dedik. Memur V.H.K.İ. Bilgisayar işletmeni, Uzman, Şoför, hizmetli v.s. ortak adımız Devlet Memurudur.

“ İki yıllık yüksek okul mezunu olmak” şartının kalkmaması, lise mezunu olan ; şoför, hizmetli, koruma ve güvenlik görevlisi, dağıtıcı vs. unvandaki memurlara yapılmış bir haksızlık değil midir?

Yoksa malumları bu unvanda çalışanları memurdan saymamakta mıdırlar? Ya da bu unvanda çalışanlara bu ayrımcılığı reva mı görmektedirler?


Okuduğunu algılamaktan yoksunlar asla bizim muhatabımız olamazlar. Bu güne kadar yaptıkları saldırılara cevap vermeye dahi tenezzül etmedik. Ancak kendilerini akıllı, maliye çalışanlarını dünyadan bihaber gören bu açıklamaya, maliye çalışanları adına sessiz kalamazdık.

Kim ne derse desin Türk Büro-Sen olarak, Maliye Çalışanlarının unvanı ve öğrenim durumu ne olursa olsun, bir bütün olarak görmeye devam edeceğiz. Hangi unvana bir haksızlık yapılırsa yapılsın karşı çıkmaya, o haksızlığı gidermek için her türlü mücadeleye devam edeceğiz.

İnşallah lise mezunu olan şoför, Hizmetli, dağıtıcı v.s. unvanında çalışan maliye çalışanları bu zihniyeti iyi tanıyacaktır.

Bakanlığın yapmış olduğu bir yanlışlığı eleştirmemiz, birilerini neden rahatsız eder? Onu da maliye çalışanlarının takdirine bırakıyor, Haklı olduğumuz mücadelemizde ilkeli, kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeden daima kamu çalışanlarının yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.