Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

METEOROLOJİ ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI YİNE SADECE SENDİKAMIZ DİLE GETİRDİ


[ 27 Ocak 2011, Perşembe – 14:49 ]

Türk Büro-Sen, 27.01.2011 günü Saat:13.00’de Çevre ve Orman Bakanlığı önünde, Meteoroloji çalışanlarının Eoru Cantrol (Havacılık Tazminatları) ödemeleri için basın açıklamasında bulundu. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Genel Başkan Yardımcıları, Ankara Şube Başkanları, Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve Meteoroloji çalışanlarının katıldığı kitlesel basın açıklamasını gerçekleştiren Genel Başkan Yokuş; “Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen, nerede bir haksızlık, nerede bir hukuksuzluk, nerede bir mağduriyet varsa oradadır. Çünkü bizim ilkemiz, önce ülkemiz; Çünkü, Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız; Çünkü, çalışan üreten, yol gösteren ve hak ettiğini alan bir sendikal anlayışa sahibiz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde 2002 yılında yetkili olan sendikamız, meteoroloji çalışanlarının haklarını korumuş, geliştirmiş ve herhangi bir hak kaybına müsaade etmemiştir. 2002 yılındaki mücadelemizle, Meteoroloji çalışanlarına arazi tazminatı ödenmesini sağlamış olmamıza rağmen, 8 yıl ödenen arazi tazminatı 8 yıl sonra, anlayamadığımız bir gerekçeyle durdurulmuştur. Meteoroloji çalışanlarının gasp edilen hakkı iade edilene kadar sendikamız mücadelesini her platformda sonuna kadar sürdürecektir.” dedi.

Sloganlar eşliğinde açıklamasını sürdüren Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş; “bilindiği üzere, Devlet Hava Meydanlarında hizmet veren personele ödenen Havacılık Tazminatı aynı zamanda kısmi olarak, Meteoroloji çalışanlarına da ödenmektedir. Euro Control Teşkilatı yani Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatı tarafından ödenen tazminat, DHMİ çalışanlarına en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının %300, %600, %1000 tutarında ödenirken,aynı hizmeti sunan, sunduğu hizmet anlamında belki de daha önemli ve riskli hizmet sunan Meteoroloji çalışanlarına bu oran sadece %50 ve %25 oranında uygulanmaktadır. Euro Controlden gelen paranın bir kısmı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Döner Sermayeye aktarılıyor. Aktarılan para amacı dışında harcırah ödenmesi, malzeme alımı gibi harcamalarda kullanılıyor. Oysa gelen paranın tamamı personelin hakkıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir adaletsiz uygulama bulamazsınız. Aynı işi yapan, aynı işi üreten kamu çalışanları arasında ki bu ayrımı, bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz.”ifadelerini kullandı.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan bu konuyu görüşmek için randevu talep ettiklerini ama herhangi bir cevap alamadıklarını belirten Genel Başkan Yokuş, “Sayın Bakanımız randevu talebimize cevap vermedi. Ama olsun, biz bu Ankara ayazında Meteoroloji çalışanlarının taleplerini dile getiririz. Buradan Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’na sesleniyoruz. Sayın Bakanım, bu adaletsizliğe, bu ayrıma acilen müdahale edin. Mesai arkadaşlarınızın havaya bakmasına seyirci kalmayın. Yaklaşan fırtınanın, kasırgaya dönüşmesine fırsat vermeyin. Meteoroloji çalışanlarının bu haklı taleplerine kulak verin. TBMM’de görüşülen torba kanuna, Meteoroloji çalışanlarının Euro Control tazminatlarının attırılması konusunda da bir madde eklettirmenizi talep ediyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Çevre ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklamasına katılan Türk Büro-Sen’liler olaysız şekilde dağıldı.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 12
     
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |