Geri

YİNE SKANDAL, YİNE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

17 Temmuz 2010, Cumartesi | 09:41

Bazı bürokrat ve Bakanların, 5510 sayılı Kanunun çıkarılmaya çalışıldığı günlerde yasa yürürlüğe girmeden, çıkacak yasa hükümlerinden çocuklarını kaçırarak, küçük yaştaki çocuklarını sigortalı yaptıkları kamuoyunca bilinmektedir. Diğer taraftan Sosyal Güvenlik kurumunda yönetici olarak görev yapan bazı İl Müdürleri dahil bir çok kişi de çocuklarını sigortalı yapmıştır. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurum Başkanlığı 10 Şubat 2010 tarihinde yayımladığı bir yazıyla, çocuklarını sigortalattıran kendi personellerinden sadece şef ve üstü görevlerde bulunanlar hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. Konuyla ilgili olarak, bir açıklama da bulunan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Kurum ile Eczacılar arasındaki ilişkileri gerginleştiren, ilaç temininde hastaları yeni uygulamalarıyla mağdur eden, Kurumun yönetim Kurulu üyeliklerine ilişkin yapılan seçimlerde yanlı tavır sergileyip kurum itibarını zedeleyen, çalışanlarına karşı sergilediği keyfilik ve ayrımcılık nedeniyle kurumu çalışanlarıyla sürekli mahkemeleştiren kısacası, Kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı uygulamalarla skandal yaratma başarısını üzerinde taşıyan Sosyal Güvenlik Kurum yönetimi, personelini mağdur etme yollarını bulmakta yine zorlanmamıştır” dedi. Genel Başkan Fahrettin Yokuş şöyle devam etti:

“ Kurum yöneticileri, 18 yaş altında ki çocuklarını geçici işlerde çalıştırarak sigortalayan kurum çalışanlarından sadece şef ve üzerindeki unvanlarda görev yapan personel hakkında soruşturma başlatılmasını istemekle, hukuk ve kanun tanımazlıklarını bir kere daha ispatlamışlardır. Skandalın esası, dönemin kurum Başkan yardımcısı olan Veysel uyar ile Sosyal Güvenlik Sakarya İl müdürü Kenan Tandoğan’ın yakınlarını sigortalamalarına karşın kendileriyle ilgili başlatılmak istenen soruşturmaya Bakanlığın ve Kurum başkanlığının izin vermemeleridir. Ülkemizde yaşayan her vatandaşın olduğu gibi, çocuklarının gelecekleriyle ilgili olarak kurum çalışanlarının da yasalardan kaynaklanan haklarını kullanma hakkını suç sayan bu idari zihniyet, ( eğer soruşturmayı gerektirecek bir durum varsa herkes için soruşturma açılmasını istemesi gerekirken) yayınladığı yazıda kişi yada unvan ayrımı yapmakla da, Anayasayı ihlal etmiştir”

Türk Büro-Sen Başkanı Yokuş, “Sendikamız Türk Büro-Sen, Anayasaya ve yasalara aykırı olan bahse konu yazının ve bu yazı çerçevesinde başlatılan soruşturmalar ile soruşturmalara bağlı olarak çalışanlara verilen disiplin cezalarının kaldırılması istemiyle Kurum Başkanlığına yazılı müracaatta bulunmuştur. Talebimizin karşılanmaması halinde ise mücadelemiz, iç ve dış hukukta da devam edecektir” ifadelerini kullandı.