Geri

MEMURUN KAMP İMKANI ELİNDEN ALINIYOR

13 Temmuz 2010, Salı | 14:52

Maliye Bakanlığı kamuda çalışanların ucuz tatil yaptığı tesisleri de satışa çıkarıyor. Maliye satışlara kendi tesislerinden başlayacak

HÜKÜMET'in gündeminde şimdi de kamuda çalışanların dinlenme ve tatil için gittiği sosyal tesislerin satışının bulunduğu belirtildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hükümetin kamu harcamalarının azaltılması, kaynakların etkin ve verimli kullanılması ve gelirlerin artırılması amacıyla kamunun elindeki sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılmasının kararlaştırıldığını kaydetti. BÜYÜK ŞEHİRLERDE Türkiye genelinde Hazine mülkiyetinde olup genel bütçeli kamu idarelerine tahsisli 779 sosyal tesis bulunduğunu belirten Bakan Şimşek, "Sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması konusunda bakanlığımız ile ilgili diğer bakanlıklar arasında koordineli çalışmalarımız sürmektedir. Maliye Bakanlığı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına öncülük ederek, kendi kullanımında bulunan sosyal tesisleri öncelikle satışa çıkarmaktadır" dedi. Bakan, "Aşamalı olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal tesislerinin de satışa çıkarılması planlanmaktadır. 2-6 Ağustos tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla ve Bursa illerinde tahmini bedeli toplam 152 milyon lira olan bakanlığımızın kullanımında 12 tesisin satışı gerçekleşecektir. Bu tesisler yer, konum ve kapasite ve değer olarak en önemlilerden oluşmaktadır." dedi.

MEMURLAR KARŞI

Maliye Bakanı, satışa çıkan tesislerden birkaçı dışındakilerin "ufak, bölük pürçük, yönetilmesi zor. maliyeti yüksek, kullanımının oldukça sınırlı" olduğunu ifade etti. Şimşek, son yıllarda memur ve diğer kesimlere reel anlamda önemli imkanlar sağladıklarını belirtti. Sosyal tesislerin çok ta ucuz olmadığını söyledi. Türk Büro-Sen Başkanı Fahrettin Yokuş ise sosyal tesislerin satışına karşı olduklarını belirtip, "Memur buralara gidip dinleniyordu. Bunlar satılırsa memur için tatil hayal olur" dedi.

Kaynak: Güneş Gazetesi
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1