Geri

METEOROLOJİ ÇALIŞANLARI İÇİN YİNE BİZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

26 Haziran 2010, Cumartesi | 12:33

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 22 Haziran 2010 Salı günü görüşülen “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına” eklenmek üzere; 2005 yılında çıkartılan 5335 sayılı kanunla, Meteoroloji çalışanlarıyla birlikte devlet hava meydanları çalışanlarına da verilen Eurokontrol tazminatı, AKP grubunun son anda vermiş olduğu önerge ile sadece devlet hava meydanları çalışanlarının bu tazminat oranları yükseltilmiş ve Genel Kurula gönderilmiştir.

Sendikamız Türk Büro-Sen bu haksızlığı, yaklaşık bir aydır TBMM’de yapmış olduğu çalışmalardan yani, orada yasaları takip etmesi nedeniyle söz konusu önergenin verildiği anda fark etmiş ve bazı milletvekillerine, bu yaklaşımın eksik ve haksız bir yaklaşım olduğunu anlatarak, müdahale etmelerini, yapılan haksızlığın önüne geçmelerini istemiştir. Manisa Milletvekili Erkan Akçay “Sadece Devlet Hava Meydanları çalışanlarının tazminat oranlarının arttırılmasının doğru olamayacağını ve Meteoroloji çalışanlarının tazminat oranlarının da yükseltilmesini” dile getirmiştir. Ancak bu sözlü teklif, hükümet ve AKP grubunca kabul edilmemiştir.

Önümüzdeki hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen bahse konu tasarıya eklenmek üzere, Meteoroloji çalışanlarının Eurokontrol tazminat oranlarının da yükseltilmesi için önergeler verdirilmesi ve önergelerin kabulü için sendikamız çalışmalarını başlatmıştır.

Meteoroloji’de mide bulandırıcı bir şekilde sözde yetkili olan sahibinin sesi sendika ise yalancı pehlivan gibi ortalıkta dolaşmaya devam ediyor. Sitelerinde, söz konusu tasarıyı TBMM’de izlediklerini, çalışanların lehine düzenlemeler yapılması için gayret gösterdiklerini ifade ederek, yalan ve sanal sendikacılığa devam eden (işveren) sendikasını artık, meteoroloji çalışanları için bir şeyler yapmaya davet ediyoruz. Bu eleştirimizi sadece bize cevap vermek adına sitelerinde bir malzeme olarak kullanmaları yerine, TBMM’de Meteoroloji çalışanlarının lehine bir varlık göstermelerini bekliyoruz.