Geri

TÜRK BÜRO-SEN’İN HIDRELLEZ ÇOŞKUSU, METEOROLOJİ’YE SIĞMADI

07 Mayıs 2010, Cuma | 11:29

Türk Büro-Sen Genel Merkezi ve Kadın Komisyonlarının Meteoroloji Genel Müdürlüğü havuzlu bahçesinde, Hıdrellez Şenliği düzenlendi. Yaklaşık 750 kişinin katıldığı ve bayram havasında geçen şenliğe, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Büro-Sen Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Cafer Seçer’in yanı sıra Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak ve Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri de iştirak ettiler.

Basının yoğun ilgi gösterdiği, Türk Büro-Sen Hıdrellez Şenliği’nde açılış konuşmasını Merkez Kadın Komisyonu Başkanı Azize Meryem Kartal gerçekleştirdi. Konuşmasında, kadın komisyonu olarak daha güzel işlere imza atmak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Merkez Kadın Komisyonu Başkanı Azize Meryem Kartal, katılan herkese teşekkürlerini sundu.

Ankara şubelerimizin ve kadın komisyonlarımızın büyük ilgi gösterdiği Türk Büro-Sen Hıdrellez Şenliğinde bir konuşma yapan Fahrettin Yokuş, “İktidarlar değişti bizim kaderimiz bir türlü değişmedi. Bugün dilekte bulunuyoruz, hem memurun hem Türk milletinin kaderi değişsin” dilekleriyle sözlerine başladı. Daha sonra günün önemine değinen Genel Başkan Yokuş, Hıdrellez’in bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan biri olduğunu söyledi. Hıdrellez’in "İlyas ve Hızır peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu gün olması nedeniyle" kutlandığını belirten Yokuş, "Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk arasında Hıdrellez şekline bürünmüştür. Hıdrellez’in kıştan yaza geçiş dönemidir. Hıdrellez bizim örf ve kültürümüzün temel öğelerinden biridir. Her 6 Mayısta insanlarımız mutlu olur, geleceğe umutla bakar. İnsanlarımız Hızır'ın geleceğine, bereket getireceğine inanır" dedi. Hızır'ın zor durumda olanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirdiğine inanıldığını vurgulayan Yokuş’un; "Hızır, insanlara daima yardım eder. Hızır'ın uğradığı yerlerde bolluk, bereket vardır. Dertlilere derman, hastalara sağlık verir. Biz de kamu çalışanları olarak devletimize, milletimize hizmet veriyoruz. Haklarımızı alabilmek için yıllardır mücadele ediyoruz. 6 Mayısta bir araya geldik. Bugün, ülkemizi yönetenlerin bizi görmesini arzu ediyoruz. Diyoruz ki, bugüne kadar bütün iktidarlar memura şaşı baktı. Memuru devletin sırtında yük gördü. Biz de artık Hızır’ı bekliyoruz” sözleri büyük alkış aldı.

Kadın Komisyonun kendilerini tek tek tanıtmalarının ardından, şenliğe katılanlar yumurta tokuşturarak, dilek dileyerek, yemekler yiyerek Hıdrellez’i coşkulu şekilde kutladılar.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 146