Geri

SGK BAŞKANLIĞI FAZLA MESAİ USUL VE ESASLARI YAYINLANDI

30 Nisan 2010, Cuma | 16:22

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca 2010 yılı Ocak ayından itibaren üzerinde çalışıldığı bilinen fazla Mesai Usul ve Esasları hakkındaki taslak, kurum çalışanlarına fazla Mesai çalışmalarını elektronik( turnike) sistemine bağlanarak ödenmesini öngörüyordu.

SGK çalışanlarını mağdur edecek olan bu düzenlemenin, sendikamız tarafından kabul edilemez olduğunu kurum çalışanları ile paylaşmıştık. Diğer taraftan hazırlanan taslak SGK Başkanı ve ekibinin kurum çalışanlarına ve emeğe karşı olumsuz bakışını bir kez daha ortaya koymaktaydı.

Sendikamız çalışanlar aleyhine hükümler bulunan bu taslağın yönetim kuruluna gitmeden önce, taslak hakkındaki görüşlerini SGK Yönetim Kurulu üyesi Bircan AKYILDIZ ve diğer sivil toplum kuruluşlarından seçilen yönetim kurulu üyelerine iletilmiştik.

12.03.2010 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu üyesi Bircan AKYILDIZ’ ve diğer sivil toplum kuruluşlarından seçilen yönetim kurulu üyelerinin emeğin yanında duruşuyla, Usul ve Esaslar hakkındaki yönetmeliğin 7.maddesinden elektronik (turnike) sistemi metinden çıkartılarak 2010/47 sayılı yönetim kurulu kararı ile yayımlandı.

Yayınlanan Usul ve esaslar 01.Mayıs 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Konunun görüşüldüğü yönetim kurulu toplantısında elektronik turnikenin, fazla mesai ile ilişkilendirilmemesi yönünde tavır sergileyerek emeğin yanında yer olan Konfederasyon Başkanımız ve diğer 5 üyeye teşekkür ederiz.