Geri

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK’İ FAKS YAĞMURUNA TUTTUK

18 Mart 2010, Perşembe | 15:27

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da ki ücret adaletsizliğinin giderilmesi ve çalışanlar arasında ki ayrımcılığın ortadan kaldırılması için Ankara’da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e faks çekildi. Saat 12:30’da, Genel Başkan Fahrettin Yokuş, Tük Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk Büro-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu, Konfederasyonumuza bağlı sendikaların Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara Şubelerimizin Başkanları ve Maliye çalışanı üyelerimizin katılımlarıyla, İzmir-2 caddesinde ki postahane önünde başlayan eylememizde, Ankara 2 No.’lu Şube Başkanı Metin Durak kitlesel basın açıklamasında bulundu.

Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Metin Durak açıklamasında; Ülkemizdeki güvenilir kurumların başında gelen, siyasetin fazla etkileyemediği Maliye Bakanlığı, maalesef son 5-6 yıl içinde güvenilirliğini kaybetmiş, siyasetin elinde oyuncak haline gelmiştir. Bir tarafta Gelir İdaresi çalışanları, diğer taraftan Gider diye adlandırılan Maliye Bakanlığı, Defterdarlık çalışanları. Her ikisi de aynı bakanlığa bağlı olmasına, bölünme öncesi her yönüyle mali ve özlük hakları anlamında bir ve beraber olmasına rağmen bugün iki ayrı kurum, iki ayrı kurum çalışanı, iki ayrı özlük ve mali haklara sahip duruma düşmüşlerdir. Tüm bunlar yetmemiş gibi, çalışanlar arasında aynı işi yapmalarına rağmen ücret adaletsizliği her geçen gün artmaktadır. Mum dibine ışık vermemektedir. Bütün kurumlara VHKİ kadroları sınavsız verilirken, Maliye çalışanları sınava tabi tutulmaktadırlar. Uzmanlık sınavlarında kısıtlı sayıda da olsa başarılı olanların uzmanlık atamaları yapılmış, mali hakları az da olsa düzeltilmiştir. Ancak, aynı işi yapan, aynı birimde, aynı Bakanlık ve Başkanlıkta çalışanlar arasında eşit işe eşit ücret uygulaması bir türlü gerçekleştirilememiştir ” dedi.

Sendika olarak Maliye Bakanlığı’nda ki taleplerimizi, VHKİ Kadrolarının sınavsız verilmesi, uzmanlık sınavlarındaki sınırlamanın kaldırılması, şartları tutan arkadaşlarımızın uzman yardımcılıklarına atanması, şoför ve hizmetli kadrosunda görev yapan personel ile yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan özürlü personele yönelik görevde yükselme sınavlarının acilen açılması, ek ödeme oranlarının yeniden ele alınarak ücret adaletsizliğinin giderilmesi olarak sıralayan Metin Durak, taleplerimizin yerine gelmemesi ve Maliye çalışanlarının sorunlarının giderilmemesi halinde, Türk Büro-Sen’in kamu çalışanlarının hakları için meydanları yığınlarla dolduracağını ifade etti.

Yapılan kitlesel basın açıklamasının ardından postaneye girilerek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e gönderilmek üzere hazırlanan yüzlerce dilekçe faks çekildi. Gerçekleştirilen faks eylemi “Türkiye Kamu-Sen” ve “Eşit işe eşit ücret istiyoruz” sloganlarıyla son buldu.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 19