Geri

MALİYE VE GİB ÇALIŞANLARI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

09 Mart 2010, Salı | 17:53

27 Şubat 2010 tarihinde yapılan Gelir Uzmanlığı sınavlarının sonuçları açıklanmış ve sonuçların açıklanmasıyla birlikte belirsizlik içeren birçok söylenti çalışanların gündeminde yoğun bir şekilde yer almıştır.

Bunlardan en önemlisi 70 ve üzeri almalarına rağmen Gelir Uzmanlığı kadrolarına atanamayanların durumunun ne olacağıdır. Gelir İdaresi Başkanlığından edindiğimiz bilgilere göre; 70 ve üzeri alanların bu kadrolara atanmalarıyla ilgili olarak herhangi bir çalışmanın bulunmadığı Ancak, Gelir İdaresi Teşkilat Kanunun yürürlük tarihinden itibaren 5. yılın sonu olan 2010 yılının Mayıs ayından önce yeni bir sınavın yapılma ihtimalinin olduğu ve Başkanlığında bu noktada çalışmalarını yürüttüğü sendikamız tarafından tespit edilmiştir.

Ayrıca, sendikamız Türk Büro-Sen; Gelir Uzmanlığı sınavlarında, “5 yılda 3 kez” olan sınırlı sınav sayısının kaldırılması yönündeki talebini ısrarla yenilemekte ve bunun gerçekleşmesi için de çalışmalarına devam etmektedir. Lise mezunu ve 2 yıllık yüksek okul mezunlarına da Uzman Yardımcılığı haklarının verilmesine yönelik talebemiz de yinelenecektir.

Diğer yandan, “Eşit İşe Eşit Ücret” ilkesinin gereği olarak, uzman olanlarla olmayanlar arasındaki derin ücret farkının, makul bir düzeye çekilmesiyle ilgili çalışmalarımız da halen devam etmektedir. Bunun yanı sıra, VHKİ kadrolarının sınavsız verilmesi ve engelli çalışanlarında içinde bulunduğu yardımcı hizmetlilere yönelik geciktirilmiş olan görevde yükselme sınavlarının biran evvel açılması gibi konular, sendikamızın yürüttüğü çalışmaların ve takibinde olduğu konuların başında gelmektedir.

Önümüzdeki Nisan ayında sendikamız ile kurum yetkilileri arasında yapılacak olan Kurum İdari Kurulunda ( KİK) bu sorunların çözümü için mücadele edileceği, gerekirse bu süreçte baskı niteliğinde ki eylemlere de başlanabilineceğini tüm Maliye çalışanlarına önemle duyururuz.