Geri

SGK’NIN SORUNLARINI ELE ALDIK

30 Ocak 2010, Cumartesi | 11:06

Türk Büro-Sen Genel Merkezi, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarını, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bağlı olduğu Ankara’da ki sendika şube başkanlarını ve Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız’ı bir araya getirerek, kurum sorunlarını tartıştı.

Türk Büro-Sen Genel Merkezi Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda söz olan Genel Başkan Fahrettin Yokuş yapılan sosyal güvenlik toplantısının önemini, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda üç yıl sonra hakkın yerini bulması ve Bircan Akyıldız’ın yönetim kurulu üyeliğine seçilmesi olarak belirtti. Genel Başkan Fahrettin Yokuş konuşmasını, “Biz hala en büyük en konfederasyonuz. Kimse hormonlu sendikalara aldanmasın. Onlar çıktıkları gibi inecekler. Bizim sendikal anlayışımız, hükümetlere göre şekillenmez. Biz her zaman memur meselelerinin takipçisi, hakkın ve adaletin savunucusu olduk öylede olacağız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek sürdürdü.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş’un yaptığı konuşma sonrası söz alan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu üyesi Bircan Akyıldız, “8 Aralık 2009 gününden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurumu üyeliği görevinde bulunuyorum. Kurumun sorunlarını dile getirmeye ve çözüm yolları arayışına başladım. Bunun için Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sabah 9:00 ile 13:00 arasında kurumda oluyorum. Gelen arkadaşlarla görüşüyoruz, gelen bilgileri değerlendiriyoruz. Yönetim kurulu toplantılarında da karaların olgunlaştırılması için katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin üç büyük kurumu Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü bir araya getirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu oluşturulmaya çalışıldı. Ancak, bu üç kurum birleştirilirken sorunların küçültülmesi yerine sorunlar gittikçe büyüdü. Sosyal Güvenlik Kurumu çok ciddi sıkıntılara mahkum. Bir buçuk ayda gördüğüm sıkıntıları sizinle paylaşmak istiyorum. SGK’nın alt yapısı temeli oluşturulamamış. Bağ-Kur’dan gelenler yine Bağ-Kur’lu kalmış, Emekli Sandığı’ndan gelenler yine Emekli Sandığı personeli olarak kalmış, SSK’dan gelenler SSK personeli olarak kalmış. Bir türlü kaynaşma sağlananmış. Maalesef ama maalesef söylüyorum ki, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Kurum Başkanı dahil bir karar alacak inisiyatifte değil.Ben Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kamu çalışanlarını temsil için orada bulunuyorsam özellikle, sosyal güvenlik uygulamalarında bir karalılık göstermek zorunda olduğumu düşünüyorum. Türk Büro-Sen ile ortalaşa olarak bana gelen bilgiler doğrultusunda aksaklıkları dile getiriyorum, getirmeye de devam edeceğim” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu üyesi Bircan Akyıldız ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş konuşmalarının ardından, kurum çalışanlarına söz vererek sorunları dinlediler ve kurumda yaşanan problemler not alındı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 67