Geri

DIŞ TİCARET VE HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI ÇALIŞANLARI BİR ARAYA GELDİ

28 Ocak 2010, Perşembe | 14:32

Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığı çalışanı üyelerimiz ile Türk Büro-Sen Genel Merkez Yönetimi, Ankara 8.No’lu şubenin düzenlemiş olduğu organizasyonda bir araya geldi. Ankara 8.No’lu Şube Başkanı Kamil Yılmaz, kurum personelinin sorunlarını dile getirdiği kısa bir konuşma yaparak sözü Ankara 8.No’lu Şube Kadın Komisyonu Başkanı Hasibe Oğuz’a bıraktı. Hasibe Oğuz konuşmasında, “Çalışan kadın olmak, sendikalı kadın olmak özelliklede Kadın Komisyonlarında yer almak bir ayrıcalıktır. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyor, kadın komisyonlarına desteğinize bekliyoruz” dedi.

Davette bir konuşma yapan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, öncelikle böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiği için Ankara 8.No’lu şubeye ve katılan herkese teşekkür etti.

Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerini, davetlilere takdimden sonra konuşmasına devam eden Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “ Doksanlı yılların başından beri sendikal mücadele veriyoruz. Biz bu mücadele ilk başladığımız da “devlette sendika olur mu?” diye arkadaşlarımızın birçoğu bizlerden uzak durdu. Fişlenmekten korktular. Fakat, zaman bizim haklılığımızı gösterdi. Güçlü sendikanın güçlü memur demek olduğu anlayışı mücadelelerimiz sonucunda yavaş yavaş yerleşmeye başladı. Biz, sınıf sendikacılığı yapmıyoruz. Toplumsal bir sendikal mücadele veriyoruz. Kamu çalışanlarını hak arayışını yaparken, ülkemizin menfaatini de birinci öncelik olarak görüyoruz. Çünkü huzurun ve bağımsızlığın olmadığı bir ülkede adalet olmaz, hak aranmaz. Milletin meseleleriyle ilgili bir Sivil Toplum Kuruluşu bir sendika olarak bir kez daha ifade ediyoruz ki, hükümetler vatandaşlarını mezhep, dil, din, ırk ayrımına tabi tutamaz. Kamu çalışanı, işçi, asgari ücretli diye öteleyemez. Birinden birine farklı kaynaklar ayıramaz. Yanlış gidişe karşı, toplum ses çıkartmalıdır. Bugün hala kamu çalışanlarının %47’si hiçbir sendikaya üye değildir.

Bu sendikasızlaşma, hak gelişimleri önünde büyük bir engel doğurmaktadır. Memurlarla ilgili olumlu bir gelişme olduğunda zaten hükümet verecekti deniliyor, olumsuz bir gelişme olduğunda ise sendikalar alamadı diye suçlanıyoruz. Memurun, ayda 10 lira yılda 120 liralık sendika primleri kesildi. Biz bu 10 liraların ödenmesini, sendikalı olan memurlar sendikalı olmayan memurun arasında ki farkın ortaya çıkması için istiyoruz. Birileri 10 liralarının kesilmesi için mücadele etti, hükümette bunun üstüne yattı. Amaç ne? Amaç Türkiye Kamu-Sen’i küçültmek. Aynen Başkanın tabiriyle söylüyorum “avucunuzu yalarsınız”. Birlik ve beraberliğin önemi şimdi daha da ortaya çıkıyor. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’unda dediği gibi; “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu attıkça sineler, onu top sindiremez”. Sizlerden 15 Mayıs yetki dönemine kadar geçen seneki üye sayımızın üzerine çıkmamız için söz istiyorum.” dedi.

Genel Başkan Fahrettin Yokuş’un konuşmasının ardından, Türk evine geçilerek, saz dinletisi ve çiğ köfte ikramı eşliğinde Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığı çalışanları yorgunluk attılar.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 91