Geri

MALİYE ÇALIŞANLARI ANKARA’YI SALLADI

25 Mayıs 2009, Pazartesi | 19:27

Maliye Bakanlığı önünde Maliye Çalışanlarının çözülmeyen sorunları nedeniyle oturma eylemi yaptık. Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi'nde toplanan üyelerimizle, Maliye Bakanlığına yürüyerek eylemi başlattık. Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, burada yaptığı konuşmada, “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmek için defalarca randevu talep ettiklerini, ancak cevap alamadıklarını” söyledi.

Genel Başkanımız Fahrettin YOKUŞ, konuşmasına; Bir zamanlar çalışanlarının mensubu olmaktan gurur duyduğu, her kurumun kendine örnek almaya çalıştığı Maliye Bakanlığı, 2005 yılında küresel güçlerin dayatmalarıyla gelir ve gider diye ikiye ayrılmış, adeta pusulasını şaşırmış, istikametini tespit edemeyen kurum haline dönüştürülmüştür.

Yeniden yapılanmadan sonra Maliye çalışanlarının hiç biri, mutlu değildir.Yeniden yapılanma gerçekleştikten sonra sorunların çözülmesi gerekirken günden güne artarak bir yumak haline gelmiştir.

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığında en çok üyeye sahip ve yetkili olan sendikamız, sorunların çözümü noktasında gerek diyalog gerek uzlaşma gerekse de kurum idari kurum toplantıların da her türlü gayreti göstermiştir.

Ancak sorunların çözümüne duyarsız kalan idare, bizleri eylem yapmak zorunda bırakmıştır.

Bugün burada, Türkiye genelinden gelen maliye çalışanlarıyla birlikte, istek ve taleplerimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşacağız.

Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK ‘e bu taleplerimizi iletmek istiyor ve kendisinden bu sorunları çözüme kavuşturmasını bekliyoruz.

Maliye Bakanlığında ve Gelir İdaresi Başkanlığında çalışma barışını bozan, aynı işi yapan personel arasıdaki ücret adaletsizliğinin giderilmesini istiyoruz.

Yan yana masalarda çalışan ve aynı işi yapan memurlar arasında unvanlarından kaynaklanan 500-600 lira gibi ücret farklılığı meydana gelmiştir. Bunun neresi adalet, bu hangi insafa sığar? Bunun bir açıklaması varsa, yetkililerden bu gün, bunun açıklamasını bekliyoruz. Bu iki kurumumuzda, uzmanlık kadrolarında aranan şartlar ve uygulamalar tam bir adaletsizlik örneği sergilemektedir.Bu adaletsizliğin giderilmesi için, bütün çalışanlara hiçbir ayrım yapılmadan uzmanlık kadroları verilmeli ve adaletsizlik giderilmelidir.

Maliye çalışanları, yıllardan beri kanun ve mevzuat yönünden kendini yetiştirmiş ve hiçbir işleme tabi tutulmadan uzmanlık kadrolarını hak etmiş insanlardır. Siz bunların önüne, KPSS şartı ,öğrenim durumu gibi barikatlar kurarak insanları görevlerinde yükselmelerinin önünü tıkayarak haklarını gasp etmeyi nasıl izah edersiniz? 2006 ve 2007 yıllarında yapmış olduğunuz KPSS sınav sonucu, gelir uzmanlığında yaşanan sıkıntıları bugüne kadar çözmediniz. 4000 çalışanınızla davalıksınız. Bunu nasıl içinize sindiriyorsunuz?

Çalışanlar, kazandıkları davalarla haklı olduklarını tescil ettirmediler mi? Yapacağınız bir düzenleme ile sınavı kazanan personelin atanmalarını biran önce yaparak huzursuzluğu giderin. Bu iki kurumunuzda, ödenmekte olan ek ödemeler de ise tam bir adaletsizlik yaşanmaktadır. Ek ödemelerde son yıllarda herhangi bir artış yapılmadığı için günden güne erimiştir. Merkez taşra arasındaki ve sınıflar arasındaki ayrım kaldırılmalıdır ve en kısa zamanda ek ödemeler artırılmalıdır. Ek ödemeler emekli keseneğine dahil edilerek emeklilikte devamı sağlanmalıdır.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında VHKİ kadroları, memurlara sınavsız olarak verilirken, bu iki kurumda, sınavla verilmesinde ısrar edilmesini anlayabilmiş değiliz.

Oysa bütün memurlarımız bilgisayar kullanmakta, ama kadroları Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olmadığı için, bu kadronun sosyal ve ekonomik haklarından yararlanamamaktadırlar.

Devlet Personel Başkanlığından almış olduğumuz görüşe rağmen, bir inatlaşma uğruna memurlarımızın hakları gasp edilmektedir. Madem kadromuzu vermiyorsunuz o halde, bizde bilgisayar da çalışmayalım. Bunumu istiyorsunuz?

Buradan bakan ve yetkililere sesleniyorum. Memur kadrolarını VHKİ olarak değiştirin ve daha fazla mağdur olmalarını önleyin. Kurum içerisinde görevde yükselme imtihanları biran önce açılmalı, özürlü kadrosunda ve yardımcı hizmetler kadrosunda çalışan arkadaşlarımızın görevde yükselmeleri sağlanmalıdır

Görüldüğü gibi, Maliye çalışanları;

Kaybolan huzurlarına yenide kavuşmak istiyor.

Kurumlarının yeniden saygın ve itibarlı hale gelmesini istiyor.

Adalet istiyor.

Çok şey mi istiyor?

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığında yaşanan sorunların bir kaçını burada dile getirdik, bunun gibi onlarca sorunu olan ve bu sorunların çözümünden birinci derecede sorumlu olan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK’e bu taleplerimizi iletmek ve kendisinden bu sorunları çözmek için söz almak üzere bugün görüşmek istiyor ve oturma eylemimizi başlatıyoruz.” şeklinde devam etti.

Fahrettin Yokuş'un konuşmasının ardından sendika üyeleri, oturma eylemine başlamadan önce Maliye Müsteşar Yardımcısı Mehmet ŞİRİN’in bir heyeti kabul edeceği haberi geldi. Sendika Genel Merkezi tarafından, Kurum İdari Kurul Başkanı olan Mehmet ŞİRİN ile görüşmenin bir anlamı olmayacağına karar verildi. Oturma eylemi devam ederken, bir heyet Bakanlık Özel Kalemine giderek, Sn. Bakan Mehmet ŞİMŞEK ile görüşme talebinde bulundu. Sn. Bakan’ın Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında olduğu ancak, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sn. Hasan Basri AKTAN’ın sendikamızla görüşmek istediği Bakanlık Özel Kalemi tarafından iletildi.

Müsteşarın görüşme talebi de sendika yetkilileri tarafından, “Bu konuların daha önce Sn. Müsteşarla defalarca görüşüldüğü ve tekrar görüşmenin bir fayda sağlamayacağı” gerekçesiyle geri çevrildi.

Oturma eylemi devam ederken, Bakanlık Özel Kalem Müdürü görüşmek üzere bir heyeti davet etti. Özel Kalem Müdürü; Randevu talebinin Sn. Bakan’a iletildiğini, Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK’in “Bakanlık makamına yeni geldim, bürokratlardan sorunlarla ilgili henüz brifing almadım, bu brifingi aldıktan sonra sendika yetkileri ile görüşeceğim.Bunu kendilerine iletin” dediğini ifade etmiştir.

Sendika Yönetim Kurulu’nun durum değerlendirmesinin ardından, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin YOKUŞ, Sn. Bakan’ın bu tavrını iyi niyetli olarak değerlendirdiklerini, görüşme için 10-15 gün bekleyebileceklerini,eğer bu süre içerisinde bir gelişme olmazsa Türkiye Genelinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullanacaklarını ifade ederek, “Bugünkü oturma eylemimizi burada sona erdiriyoruz. Umarım yetkililer kararlılığımızı anlarlar ve biran önce Maliye çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında bizlerle bir araya gelirler” dedi. Beş saat süren eylem, Katılımcıların, Genel Merkezin alacağı her türlü karara uyacaklarına dair kararlılıklarıyla sona erdi.

Sendikamızın yapmış olduğu oturma eylemine Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile konfederasyona bağlı sendikaların Genel Başkanları da destek verdiler.NOT:Resim Sayfası açıldığında sayfanın en üst tarafında diğer sayfalara geçiş butonları bulunmaktadır. Bu habere ait 291 adet resim sitemizde yayındadır.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 294