Geri

BASIN AÇIKLAMASI (VERGİ HAFTASI 2009)

27 Şubat 2009, Cuma | 16:07

SENDİKAMIZ GENEL MERKEZİ VE ŞUBELERİMİZ TARAFINDAN VERGİ HAFTASI NEDENİYLE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

Bu yıl 20 ncisi kutlanan Vergi Haftasında Sendikamız kendi iş kolunu kapsayan Vergi Çalışanlarının hangi şartlar dâhilinde bu görevlerini yerine getirdiklerini ve çalışanların sorunlarını bir kez daha gündeme getirmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi rakamlarına göre kurumda çalışan personel sayısı 60035 olması gerekirken bu kadronun %27.7’si halen boştur. Maliye Bakanlığı boş kadrolara atama yapmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiştir. Mesai kavramını unutmuş, sosyal yaşantısı olmayan çalışanların kişisel ve aile sorunları gittikçe büyümüştür.

Çalışma koşullarının zorluğu bazı kurum çalışanlarının sağlık problemlerini artırmış ve hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da 7 kurum çalışanı kalp krizi ve buna bağlı etkenlerle hayatını kaybetmiştir. Daha önce herkes tarafından gıpta ile bakılan, örnek alınan Maliye Bakanlığının 2005 yılında Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı olarak yeniden yapılandırılması bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Kanunları uygulayan, verginin tahakkuk ve tahsilatını gerçekleştiren yani,devlet bütçesinin her kademesinde katkı sağlayan , bu işin asıl yükünü çeken çalışanların sorunları çözüme kavuşmadığı gibi ,gün geçtikçe de sorunlar yumağı halini aldı. Çalışanlar mutsuz, Moral ve motivasyonları yok denecek kadar az ve Çalışma barışı bozulmuştur.

1- Kurumda ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği devam etmektedir. Aynı işi yapan insanlar arasında ücret adaletsizliği aradan geçen 4 yıllık bir süreye rağmen giderilememiştir.

2- Gelir ve Gider uzmanlıklarında uygulanan kriterlerde birlik sağlanamamıştır.

3- Önlisans ve Lise mezunu olan arkadaşlarımızın görevde yükselmelerindeki engeller kaldırılamamıştır.

4- VHKİ kadrolarının sınavsız olarak verilmesi hususunda Sendikamızca varılan mutabakatın gereği bu güne kadar yerine getirilememiştir.

5- Gelir,Gider birimleri arasında farklı uygulamalara neden olan fazla çalışma (mesailerde) yönetmenliği değiştirilememiştir.

6- Kurum tabipliği olan birimlerin ihtiyaçları karşılanamamıştır. Buna benzer onlarca problem devam etmektedir.

Maliye çalışanları bilgi birikimleri ve her türlü donanımıyla bütün olumsuz şartlara rağmen, vatandaşlarımıza hizmetin en iyisini vermektedir.

Bu bağlamda Maliye Bakanlığı bu güne kadar, "vergi barışı","varlık barışı" adlarıyla kanunlar çıkarmıştır. Biz maliye çalışanları soruyoruz Maliye Bakanlığı kendi çalışanlarıyla ne zaman barışacak?VERGİ HAFTASI NEDENİYLE ŞUBELERİMİZDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMALARI VE ETKİNLİKLER

KASTAMONU YALOVA GİRESUN BURSA
ESKİŞEHİR KONYA İZMİR ZONGULDAK
     
KÜTAHYA      

NOT: Diğer İllerden Gönderilecek olan Resimler Bu haberin altına eklenecektir.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 8