Geri

GELİR İDARESİNDE, DAĞ 2. KEZ FARE DOĞURMAYA ZORLANIYOR

13 Mayıs 2008, Salı | 13:42

2005 yılı Mayıs ayında reform adı altında 5345 sayılı kanunla oluşturulan Gelir İdaresi Başkanlık sürecinin; ekonomideki unsurlarının yönetim biçimine aykırı olarak Maliye Bakanlığının gelir ve gider şeklinde ikiye bölünmesinden ve vergi dairelerinin levhalarının değişiminden ileriye gidemediğini göstermiştir. Ancak, buna rağmen, 3 yıllık geçen sürede sanki denetim yapısından başka bir yerde sorun yaşanmamış ve bu nedenle sadece denetimde yeni bir düzenlemeye ihtiyaç varmışçasına gerekçeler gösterilerek mevcut teşkilat kanunda değişikliğe gidilmesi, Dağın 2. kez Fareye gebe kalması demektir..

5345 sayılı yasa tasarısının hazırlanışta olduğu gibi, kimin tarafından hazırlandığı halen belli olmayan ve kanaatimizce Gelir İdaresi Başkanlığının da pay pas edildiği değişiklik taslağından; bu güne kadar yaşanan büyük problemleri görmezlikten gelindiği anlaşılmaktadır.

Kısacası tasarı, Vergi dairelerinin güçsüz bırakılmasından kaynaklanan görevlerde yaşanan sorunlara ve personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkileyen uygulamalara, hiçbir çözüm getirmektedir.

Bu nedenle, sendikamızın, Gelir İdaresi kurumunun etkinliğini artıracak ve personelinin kurumuyla barışmasını sağlayacak olan alternatif taslağı hazırlayacağını ve kabul görmesi içinde gerekeni yapacağını Türk Büro-Sen olarak kamuoyuna duyururuz.

Söz Konusu Tasarıyı Okumak için Tıklayınız.

Tasarının eki cetveller için Tıklayınız.