Geri

GELECEĞİMİZİ KORUMAK ADINA ANKARA'DA DA İKİ SAAT HAYAT DURDU

14 Mart 2008, Cuma | 13:36

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na karşı Emek Platformu’nun aldığı karar doğrultusunda iki saat süreyle “uyarı amaçlı çalışmama hakkı” eylemi yaptı. Eylem ulaşım, temizlik işleri, eğitim, sağlık alanlarında etkili oldu.

Türkiye çapında 10.00-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilen eylem çerçevesinde belediye hizmetlerine ara verilirken, şehir içi ulaşım durdu ve temizlik hizmetleri yapılamadı. Demiryollarında banliyö trenlerinin seferleri iki saat süreyle durdurulurken, atölyelerde çalışma yapılmadı. Bakım ve onarım çalışmalarına ara verildi.

ÖĞRETMENLER İKİ SAAT DERSE GİRMEDİ

Öğretmenler iki saat süreyle derse germedi ve eylem nedeniyle eğitime iki saat ara verildi. Hastanelerde doktorlar, eylem süresince acil vakalar dışında hizmet vermedi. Petro kimya sektöründe aralarında TPAO, Tüpraş, BOTAŞ, Petkim gibi iş yerlerinin de bulunduğu 85 işyerinde çalışmalar iki saat süreyle durdu.

KUMLU: ENSEMİZDE BOZA PİŞİRTMEYİZ

Emek Platformu adına konuşma yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, talepler dikkate alınmazsa tasarının görüşülmeye başlandığı gün Ankara’da olacaklarını belirterek şunları söyledi: “Yapmayın etmeyin’ diyoruz olmuyor. ‘Efendiyiz ama ensemizde boza pişirtmeyiz’ diyoruz olmuyor. Dinliyorlar ancak uygulamada ciddi bir değişiklik göremediğimiz için buradayız. Kabuğumuza çekilip önümüze gelen her yasaya ‘evet’ deyip çalışanlara kötülük yapamayız. Ne ideolojik yaklaşıyoruz, ne yalan söylüyoruz.

UMUYORUZ Kİ, HÜKÜMET MESAJI ALMIŞTIR

Bugün, işçiler, memurlar, emekliler kazanılmış haklarını kaybetmeme mücadelesi için ayağa kalkmıştır. Çünkü, gelinen noktada bu eylem artık bir ihtiyaçtır. Hükümete düşen görev, tasarıyı allamaya, pullamaya çalışmak değil, taleplerimizi hemen dikkate alarak tasarıda gereli değişikliği yapmaktır. Bu ses, eş ve çocuklarımızla birlikte 20 milyon insanın sesidir. Umuyoruz ki hükümet, bu olgun eylemlerden gerekli mesajı çıkarmıştır. Umuyoruz ki, hükümet, gereken uzlaşma zeminin hazırlayacak ve ülke gerçeklerine göre sosyal güvenlik tasarısındaki değişikliği yapacaktır. Bizim maksadımız kavga etmek değil, soğuk kanlılıkla, sükunetle konuyu çözüme ulaştırmaktır”

Kumlu’nun açıklamaları sırasında çalışanlar “Hükümet yasanı al başına çal”, “İşçi-memur el ele genel greve” ve “Emeğe uzanan eller kırılsın” sloganları attı.

Sosyal güvenlik tasarısı dün de Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de protesto edildi. Binlerce kişinin hedefinde AK parti hükümeti vardı. Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanan çeşitli sendikalara üye yaklaşık bin kişi sloganlarla tasarıyı protesto etti.

Tasarının ağır hak kayıplarına neden olacağı ve sosyal devlet ilkesine aykırı olduğu belirtildi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’ya hükümetle uzlaşmama çağrısı yapan sendika üyeleri bugünkü 2 saatlik greve tam katılım için de çağrı yaptı.

Hükümet aleyhine slogan atan grubun eylemi nedeniyle yol uzun süre kapalı kaldı. Eskişehir’de de sosyal güvenlik reformu karşıtı eylem vardı. Kent merkezinde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a tepki gösterdi. Grup, AKP hükümetini istifaya çağırdı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1