Geri

YALOVA BÖLGE TOPLANTIMIZ TAMAMLANDI

17 Şubat 2020, Pazartesi | 10:30

Sendikamız bölge istişare toplantılarının yedincisini 14-16 Şubat 2020 tarihleri arasında Yalova’da gerçekleştirdi.

Toplantıya Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan, Bayram Ali Oymak, Kadir Polat, Nebi Yay, Vedat Ulu ve Gürkan Orhan, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Düzce, Edirne, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak ve Çanakkale Şube Başkanlarımız, Şube Başkan Yardımcılarımız, İl, İlçe ve İşyeri Temsilcilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantımız, Genel Başkanımız Osman Eksert’in konuşmasıyla devam etti.

İŞ GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYI ASLA KABUL ETMEYİZ

Genel Başkanımız Osman Eksert, memurun iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı sözleşmeli personel istihdamına ilişkin yaptığı değerlendirmede kadrolu memur mantığının çalışma verimliliğini düşürdüğünü iddia etmiştir. Rakamlara bakıldığında böyle bir söylemin gerçeklerle örtüşmediği görülmektedir.

Bizler devletimizden maaş alan hiç kimsenin boş oturmasını kabul edemeyiz ancak böyle bir durum varsa kamu yöneticileri gereğini yapmalıdır. Memurlarımız, resmi verilere göre Avrupa’daki emsallerinden iki kat daha fazla iş yüküyle karşı karşıyadır. Öyle ki, OECD verilerine göre bir kamu çalışanı Avusturya’da ortalama 18, Kanada’da ve Fransa’da 12, Finlandiya’da 9, Almanya’da 18, Hollanda’da 19, ABD’de 13 kişiye hizmet verirken Türkiye’de 1 kamu çalışanına yaklaşık 29 kişi düşmektedir. Bu durumda kamu çalışanları birçok kurumda iş yoğunluğu içinde kalmaktadır.

Ülkemizde eğitim, sağlık, güvenlik gibi alanlarda personel açığı olduğu bizzat yetkili kurumlar tarafından açıklanmaktadır. Böyle bir değerlendirme canla başla, yetersizlik içerisinde Edirne’den Ardahan’a; Sinop’tan Hatay’a kadar 814 bin kilometrekarelik vatan toprağının her karışına yaz, kış, sıcak, soğuk demeden hizmet götürmeye çalışan kamu görevlilerimizi derinden yaralamaktadır. Bizim için iş güvencesi kırmızı çizgidir ve iş güvencesiz çalışmayı asla kabul etmeyiz.

EKSERT, MEMUR KAŞIKLA VERİLİP KEPÇEYLE ALINAN ZAMLARDAN BIKTI

Genel Başkanımız Osman Eksert konuşmasında toplu sözleşme sürecini anlatarak, “2020 Ocak ayından itibaren taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi ödemesi, buna ek olarak 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8 ve her yıl için yüzde 3 refah payı ve enflasyon farkı istedik.

Tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi, tüm memurlara yemek ve servis hizmeti sağlanması, tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması, YHS’nin kaldırılarak, tüm YHS çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi, Gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenerek düşürülmesi, Sözlü sınavların kaldırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması vs. taleplerimizi masaya taşıdık.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığına bağlanması sebebiyle üyelikleri düşen üyelerimizin yeniden üye olmalarını istedik. Toplu Sözleşme masasında Yetkili ama etkisiz konfederasyon Türkiye Kamu-Sen’i istemedi. Çünkü memuru nasıl pazarladıklarını Türkiye Kamu-Sen ortaya çıkardı.

Süreci yönetemeyerek, üyeleri Hükümet tarafından belirlenen Hakem Kurulunun verdiği karara razı oldular. Hakem Kurulundan 2020 için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zam çıktı. Bu karara itiraz etmedikleri gibi, şerh dahi koymadılar. En düşük memur maaşına 120 TL, ortalama memur maaşına 160 TL’lik artış yapıldı.

Gelir vergisi ile yapılan zamlar yıl ortasından itibaren kademeli olarak artarak ellerinden geri alınmaktadır. Kaşıkla verilen zamlar, yıl sonunda memurdan kepçe ile alınmaktadır. Memur bu durumdan bıkmıştır. Memurların gelir vergisi %15’e sabitlenmelidir. Memur ve memur emeklisine yapılan zam ile harcama kalemlerine gelen zamlar kıyaslanamaz hale gelmiştir. Memur açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya çalışmakta, gıda ve barınma dışında hiçbir kalem için harcama yapamaz hale gelmiştir. Bütün bu olumsuzluklar karşısında susmamız mümkün değildir” dedi.

Genel Başkanımız Osman Eksert’in konuşmasının ardından Dr. Bahadır Bumin Özaslan, “Etkili İletişim ve Sendika”  konulu sunumunu tamamladı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 42