Geri

MERSİN BÖLGE TOPLANTIMIZ TAMAMLANDI

10 Şubat 2020, Pazartesi | 10:26

Sendikamız bölge istişare toplantılarının altıncısını 7-9 Şubat 2020 tarihleri arasında Mersin’de gerçekleştirdi.

Toplantıya Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mustafa Tümer, Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan, Bayram Ali Oymak, Kadir Polat, Nebi Yay, Vedat Ulu ve Gürkan Orhan, Gaziantep, Osmaniye, Hatay, Mersin, Adana 1, Adana 2, Kahramanmaraş, Mardin, Şırnak, Siirt, Batman, Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl, Kilis, Şanlıurfa, Konya 1 ve Konya 2 Nolu Şube Başkanlarımız, Şube Başkan Yardımcılarımız, İl, İlçe ve İşyeri Temsilcilerimiz katıldı.

EKSERT, MEMUR AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINDA YAŞAMAYA ÇALIŞIYOR

Genel Başkanımız Osman Eksert toplantılarda toplu sözleşme sürecini anlatarak, “2020 Ocak ayından itibaren taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi ödemesi, buna ek olarak 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8 ve her yıl için yüzde 3 refah payı ve enflasyon farkı istedik.

Tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi, tüm memurlara yemek ve servis hizmeti sağlanması, tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması, YHS’nin kaldırılarak, tüm YHS çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi, Gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenerek düşürülmesi, Sözlü sınavların kaldırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması vs. taleplerimizi masaya taşıdık.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığına bağlanması sebebiyle üyelikleri düşen üyelerimizin yeniden üye olmalarını istedik. Toplu Sözleşme masasında Yetkili ama etkisiz konfederasyon Türkiye Kamu-Sen’i istemedi. Çünkü memuru nasıl pazarladıklarını Türkiye Kamu-Sen ortaya çıkardı.

Süreci yönetemeyerek, üyeleri Hükümet tarafından belirlenen Hakem Kurulunun verdiği karara razı oldular. Hakem Kurulundan 2020 için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zam çıktı. Bu karara itiraz etmedikleri gibi, şerh dahi koymadılar. En düşük memur maaşına 120 TL, ortalama memur maaşına 160 TL’lik artış yapıldı.

Memur ve memur emeklisine yapılan zam ile harcama kalemlerine gelen zamlar kıyaslanamaz hale gelmiştir. Memur açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya çalışmakta, gıda ve barınma dışında hiçbir kalem için harcama yapamaz hale gelmiştir. Bütün bu olumsuzluklar karşısında susmamız mümkün değildir” dedi.

İŞ GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYI ASLA KABUL ETMEYİZ

Genel Başkanımız Osman Eksert, memurun iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı sözleşmeli personel istihdamına ilişkin yaptığı değerlendirmede kadrolu memur mantığının çalışma verimliliğini düşürdüğünü iddia etmiştir. Rakamlara bakıldığında böyle bir söylemin gerçeklerle örtüşmediği görülmektedir.

Bizler devletimizden maaş alan hiç kimsenin boş oturmasını kabul edemeyiz ancak böyle bir durum varsa kamu yöneticileri gereğini yapmalıdır. Memurlarımız, resmi verilere göre Avrupa’daki emsallerinden iki kat daha fazla iş yüküyle karşı karşıyadır. Öyle ki, OECD verilerine göre bir kamu çalışanı Avusturya’da ortalama 18, Kanada’da ve Fransa’da 12, Finlandiya’da 9, Almanya’da 18, Hollanda’da 19, ABD’de 13 kişiye hizmet verirken Türkiye’de 1 kamu çalışanına yaklaşık 29 kişi düşmektedir. Bu durumda kamu çalışanları birçok kurumda iş yoğunluğu içinde kalmaktadır.

Ülkemizde eğitim, sağlık, güvenlik gibi alanlarda personel açığı olduğu bizzat yetkili kurumlar tarafından açıklanmaktadır. Böyle bir değerlendirme canla başla, yetersizlik içerisinde Edirne’den Ardahan’a; Sinop’tan Hatay’a kadar 814 bin kilometrekarelik vatan toprağının her karışına yaz, kış, sıcak, soğuk demeden hizmet götürmeye çalışan kamu görevlilerimizi derinden yaralamaktadır. Bizim için iş güvencesi kırmızı çizgidir ve iş güvencesiz çalışmayı asla kabul etmeyiz.

 

YETKİLİ OLDUĞUMUZ 7 YILDA MAAŞLARI %64,5 ARTIRDIK

“Türkiye Kamu-Sen olarak yetkili olduğumuz 2002-2009 arasındaki 7 yılda biz, memur maaşlarının reel olarak %64,5 artmasını sağlamışız. Onların yetkili olduğu 10 yıllık dönemde toplam net artış yalnızca %17,8 olmuş.

Biz her yıl memur maaşlarının enflasyonun üzerine %9,2 fazladan artmasını sağlamışız, onlar ise ancak 1,8 artış sağlayabilmişler. Türkiye Kamu-Sen yetkili olduğu 7 yılda Milli gelirden alınan payı 20.68 puan yükseltti. Malum Sen ise son 10 yılda milli gelirden alınan payı 28.93 puan düşürdü. Bakın, bugün aylık 2 bin 700 liraya kadar ödenmekte olan ek ödemeyi biz kazandık. Toplu sözleşme ikramiyesini biz kazandık. Aile yardımının, çocuk parasının artmasını biz sağladık. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi bizim eserimiz. Disiplin cezalarının affı, memurlara ilave bir derece verilmesi, özelleştirme mağdurlarının kamuya alınması, KEY hesaplarının tasfiyesi, 4/B’lilerin, koruma ve güvenlik personelinin sendikalara üye olabilmelerinin sağlanması, mübaşirlerin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, zabıt katiplerinin 3. Dereceye inmesi gibi yüzlerce kazanımımız var.

Peki bunlar 2010’dan beri ne yaptı? Bunlar kötü futbolcu misali boş mukaveleye imza attı. Böyle Sendikacılık yapılmaz”

MEMUR PAKETİMİZİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN HER PLATFORMDA MÜCADELE DECEĞİZ

Eksert zamların yetersiz kalmasından bahsederek, “kamu çalışanlarına verilen zamlar maalesef enflasyon altında ezilmektedir. Kaşıkla verilen zamlar, vergiler ile geriş alınmaktadır. Kamu çalışanlarına refah payı verilmeli ve acilen ek zam yapılmalıdır” dedi.

Eksert konuşmasının devamında memur paketi teklifimize değinerek, “Tüm memurlarımızı ilgilendiren bir Memur Paketi hazırladık ve TBMM’ye sunduk. Bu pakette, Sözleşmeli çalışanlara kadro verilmesi, Gelir Vergisi mağduriyetinin giderilmesi, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm memurları kapsaması, Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurların tüm gelirlerinin emekliliğe sayılması, Memurlara bayram ikramiyesi verilmesi, mülakat uygulamasının kaldırılması, Liyakat esaslı bir görevde yükselme sisteminin getirilmesi, 4688 sayılı kanunda meydana gelen aksaklıkların giderilmesi, memur ve emekli maaşlarının ekonomik gerçeklere göre revize edilmesi yer almaktadır. Bizim bu paketimiz tüm memurlarımızı kapsıyor. Paketimizin kabul edilmesi halinde maaşlarda ciddi oranlarda artış olacak, kamuda liyakat ve ehliyet sistemi tek kriter olacak. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak bu paketin çıkması için elimizden geleni yapacağız. Her platformda, gerekirse eylem, gerekirse söylem ama paketimizin hayata geçmesi ve memurlarımızın biraz olsun nefes alması için alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi

 

KAMU ÇALIŞANLARINI SAHİPSİZ KALMAKTAN KURTARACAĞIZ

Eksert konuşmasının devamında Türkiye Kamu-Sen’in var oldukça kamu çalışanı sahipsiz kalmayacağını ifade ederek, “Hak mücadelemiz, sizlerin omuzlarında yükselecek. Emeğimiz, alın terimiz sizlerin mücadelesiyle daha da kıymetlenecek. Emeğin, hakkın adresi sorulduğunda herkesin aklına Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen gelecek.

Kamu çalışanlarını sahipsiz kalmaktan kurtaracağız. İnsan onuruna yakışır ücretlerin olduğu, hakça paylaşımın yapıldığı, çalışma barışının korunduğu bir çalışma hayatı kurumlarımıza sirayet edene kadar bizim mücadelemiz devam edecek” dedi.

Genel Başkanımız Osman Eksert’in konuşmasının ardından Öğretim Üyesi Dr. Bahadır Bumin Özarslan sunumunu gerçekleştirdi.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 27