Geri

KÜTAHYA’DA ÜYELERİMİZLE BULUŞTUK

07 Ekim 2019, Pazartesi | 09:44

Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcımız Bayram Ali Oymak ile 5 Ekim 2019 tarihinde Kütahya’da üyelerimizle buluştu.

İstişare toplantısına Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Seyit Ali Kaplan, Konfederasyonumuza bağlı Sendikaların Kütahya Şube Başkan ve Yöneticileri ile çok sayıda üyemiz katıldı.

 

Genel Başkanımız Osman Eksert konuşmasında toplu sözleşme sürecine değinerek, “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, milyonlarca kamu görevlisi ve emeklinin umutla beklediği, 2020-2021 yıllarını içeren maaş ve özlük haklarına ilişkin kararını verdi. Karar, kamu çalışanlarında büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından beri uyardığımız üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun, kamu görevlilerinin ve emeklilerin sorunlarını çözecek nitelikte olmadığı bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Çoğunluğu atanmışlardan oluşan bir Hakem Kurulu’nun objektif bir karar veremeyeceğine ilişkin kaygıların boşuna olmadığı görüldü. Memur ve emeklilere 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapıldı. Hakem kurulunda hükümet tarafından atanan üyelerin çoğunlukta olması sebebiyle Hükümetin teklifi dışında bu kuruldan başka bir karar çıkamayacağı en başından beri ortadaydı.

Bu kararla beraber en düşük memur maaşına 120 TL ortalama memur maaşına 160 TL’lik bir artışla altı ayı geçirmek zorunda kalacak olan kamu görevlileri yeni bir ekonomik cendereye sokulmuş oldu. Hakem Kurulunun verdiği bu karar ekonomik gerçeklerle karşılaştırıldığında hem bu karara sebep olanlar hem de toplu sözleşme sürecini sulandıran yetkili konfederasyon kamuoyu vicdanında sorgulanacaktır” dedi.

 

Eksert konuşmasının devamında, “Biz Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da memurlarımızın ve memur emeklilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Her kuruma gidip görüşmediğimiz tek bir memur arkadaşımızı bırakmayacağız. Tüm gerçekleri memurlara anlatacağız. Yetkiyi alarak, memurlarımız için hak mücadelesi nasıl veriliyor herkese tek tek göstereceğiz. Türkiye Kamu-Sen kocaman bir ailedir. Üyelerimizden, yöneticilerimize kadar herkes bu büyük ailenin bir ferdidir. Biz ailemizi korumak, haklarını geliştirmek için hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 12