Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

23 MART DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ (BİLDİRİ)


[ 26 Mart 2007, Pazartesi – 12:30 ]

Birleşmiş Milletler Örgütü’nün teknik ve bilimsel konularda uzmanlık kuruluşu olan Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) ile ülkemizin de üyesi bulunduğu 187 ülkede, her yıl 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı ile Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri her yıl kamuoyunun gündemini oluşturan güncel bir konuyu, o seneye özel konu olarak belirler. Üye ülkeler ise basın ve medyanın da katkılarıyla gündem ve konu üzerine yoğunlaşarak Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlarlar.

Küresel ısınma ve Küresel İklimde gözlenen değişimler Dünyamız için büyük tehdit oluşturmakta, hava, su ve iklim üzerinde büyük yıkıcı etkilere sebep olmaktadır. İşte bu nedenle Dünya Meteoroloji Örgütü 2007 yılının konusunu “Küresel Etkilerin Kavranmasında Kutupsal Meteoroloji” olarak belirlemişlerdir.

Küresel ısınma, kutuplardaki buzulların erimesine, iklimin ve mevsim şartlarının değişmesine, okyanusların ısınmasına, deniz seviyesinin yükselmesine, orman yangınlarının artmasına, göllerin küçülmesine, ırmakların kurumasına, kışın sıcaklıkların artmasına, ilkbaharın erken gelmesine, sonbaharın gecikmesine, bitkilerin erken çiçek açmasına, göç dönemlerinin değişmesine, kıyı şeritlerinin erozyona uğramasına, bulut ormanlarının kurumasına yol açıyor.

Küresel ısınma nedeniyle kuraklaşmaya başlayan Türkiye 100 yıl içinde kuzey Afrika’ya dönecek. Yağışlar azalınca, başta GAP bölgesi olmak üzere, tüm nehirlerin taşıdığı su miktarı düşecek,baraj göllerinin su seviyesi azalacak, hidroelektrik enerji üretimi ciddi oranda aksayacaktır. Türkiye’de küresel ısınmanın birinci derecede etkisini gösterdiği yer Van Gölü’dür ve Küresel ısınma devam ettikçe su seviyesi azalmaya devam edecektir. Küresel ısınma durdurulamazsa Türkiye’de kış mevsimi ortadan kalkacak, nehirlerimizdeki su miktarı azalacak ve kuraklık baş gösterecektir. Son zamanlarda yazılı ve görsel basında da yer alan doğal afet haberlerini hep birlikte ilgi ve üzüntüyle izlemekteyiz. Diğer yandan ülkemizde görülen doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılmasına yönelik tedbirlerin alınması konusunda Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün takdire değer çalışmalarını da izlemekteyiz.

Bu denli önemli hizmetler sunan Meteoroloji çalışanlarına aynı önemi ve değeri ülkeyi yönetenlerden beklemek en tabii haklarıdır. 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü sebebiyle Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve personelinin bu güzide günü kutlarken başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Fahrettin YOKUŞ
Genel Başkan


Facebook'ta Paylaşın

Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |