Geri

MALİYE ÇALIŞANLARI EYLEMDE

22 Mart 2007, Perşembe | 15:01

Maliye çalışanı, kararlı eylemine Sendikamız çatısı altında devam ediyor.

22.03.2007 Perşembe günü Ankara 2 nolu Şube Başkanımız Metin DURAK tarafından Maliye Bakanlığında basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına; Genel Başkanımız Fahrettin YOKUŞ ile Yönetim Kurulu üyeleri, T.Kamu-Sen’e bağlı Sendikaların Genel Başkanları ile Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda üyemiz katıldı.

Basın açıklaması metni:

Değerli Basın Mensupları; Çilekeş ve Fedakar Maliye Çalışanları;

Tarihin şan ve şerefle dolu büyük Türk milletinin vatan sevgisinin şahadetle imtihan olduğu Çanakkale Zaferi’nin bir yıldönümünü daha kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.Türk Askeri’ndeki ruh kuvvetini gösteren hayrete ve tebriğe değer Çanakkale Muharebesi’ni kazandıran yüksek ruh ile; bugün, devletimize hizmet etme gayretimizde ve ruhumuzda bir farklılık olmadan çalışmaktayız.

Yeni zaferlerin habercisi “sultan nevruz” ile kutsandı her baharımız... küçüklerin yumurta boyadığı, büyüklerin demir dövdüğü sultan nevruz’la, hıdrellezle, aşure günleriyle, Çanakkale’yi, Dumlupınar’ı hep yan yana yaşadık.

Ayırmadan, bölmeden, kırıp-dökmeden bugünde, Maliye Çalışanlarının haklarını savunmak için bir kez daha alanlardayız. Baharın esenlik , baharın mutluluk, baharın coşku getirmesi beklenirken, bahar biz maliye çalışanlarına kara bir gün gibi doğarak içimizi yakmaktadır. Bir zamanlar, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının gıpta ile baktığı ve kendisine örnek almaya çalıştığı Maliye Bakanlığı, 2005 yılında yeniden yapılandırma furyasından payını almış, pek çok kurum ve kuruluşta olduğu gibi , bu kez sahne ışıkları son olarak “Gelir İdaresinin Yeniden Yapılandırması” için yakılmıştır.

Bizler; bu süreçte bu kanunu teklif edenlere de, bu kanunu çıkaranlara da gelin birlikte tabanın sesine kulak vererek, herkesin üzerinde uzlaştığı bir yapılandırma tesis edelim dedik. Alternatif taslaklar geliştirdik, istişareler yaptık ve ortak akıl ürünü olan çalışmalarımızı, Bürokratlarla ve Milletvekilleriyle paylaştık. Kapılarını aşındırdık. Maliye Bakanlığı ve Meclis kapısında kamp kurduk. Ölü doğan bu yasayı tabuta koyduk ve gömdük. Ancak, gerek bürokratik olarak gerekse yasama erkini elinde bulunduran bu hükümet bizim feryadımıza kulak tıkadı. “ Ben yaptım Oldu” mantığı ile bu yasayı çıkardı.

Bu yasa sonucunda çalışma barışı bozulmuş, Gece-gündüz, yaz-kış, demeden hizmetin en iyisini fedakârca vermeye çalışan Maliye çalışanları özellikle son iki yıldır huzursuz, geleceklerinden de endişe duymaktadırlar.

Çünkü, Maliye Bakanlığının yeniden yapılandırılması sonucu Bakanlık Gelir ve gider olarak ikiye bölünmüştür.

Yeniden yapılandırma çalışanların lehine hiçbir olumlu katkı sağlamamış aksine, mevcut çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olarak çalışma barışını bozmuştur. Şu anda Maliye çalışanları durumundan memnun değildir.

Nasıl memnun olsunlar ki, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi başkanlığının yayınlamış oldukları, personel görevde yükselme, unvan değişikliği ve atama yönetmelikleriyle önceden var olan haklar dahi çalışanların ellerinden alınmıştır. Görevde yükselmede aranan şartlar personelin aleyhine düzenlenmiştir.

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlıklarında oluşturulan uzmanlık kadrolarıyla aynı hizmeti veren memurlar arasında ücret uçurumu yaratılmıştır. Bu elbette uzman olan arkadaşlarımızın suçu değildir. Onlar kanun ve yönetmeliklerin aradığı şartları yerine getirerek, başarılı olmuşlardır.

Ancak, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı sınava girme şartlarında bütün çalışanlara fırsat eşitliği tanımamıştır. Buda, gerek Maliye Bakanlığında gerekse Gelir İdaresi Başkanlığında kısıtlı sayıda personelin uzman olabilmesine imkan sağlamıştır.

Oysa yıllarını teşkilata vermiş, bilgi birikimi ve tecrübesi olan, maliyecilik kültürü ve disipliniyle yetişmiş olan çalışanların tamamının uzmanlık hakkıdır. Bu maalesef göz ardı edilmiştir. AB ve İMF’nin isteklerini yerine getirmekte maharetli olan AKP hükümeti, Maliye bakanlığı yeniden yapılanırken, sosyal tarafların taleplerini değil AB ve İMF’nin taleplerini yerine getirerek, tercihini çalışanlardan yana değil AB ve İMF den yana kullanmıştır. AKP hükümeti bu davranışıyla adeta bindiği dalı kesmiştir. Seçimlerde, elbette memurun da söyleyeceği sözü olacaktır.

Buradan bürokrasiye, Maliye Bakanına ve hükümete sesleniyorum. Yapıcı sendikacılık, eğitimli sendikacılık, pozitif, çözüm üreten sendikacılık edebiyatı yapıyorsunuz. İki yıldır çalmadığımız kapı kalmadı daha ne yapalım. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile yapılan ön görüşme sonucu Maliye çalışanlarının önlisans ve lisans programlarına kaydı için gerekli proje hazırlanarak önünüze sunuldu. her şeyi hazır, paramızı kendimiz ödeyeceğiz. Rektörü arayıp bir görüşme yapmak, hazır bir protokolü imzalamak bu kadar zor mu?

Değerli basın mensupları, Saygıdeğer Maliye Çalışanları,

Buradan hükümete ve Maliye Bakanına bir kez daha sesleniyoruz,

- Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu yönetmeliklerdeki personelin aleyhine olan düzenlemeler kaldırılmalıdır.

- Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının tamamına uzman olma imkanı tanınmalıdır.

- Çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği giderilmelidir.

- 2004 yılından bu yana artırılmayan ek ücretler hiçbir ayrım yapılmadan bütün çalışanları kapsayacak şekilde günün şartlarına göre artırılmalıdır.

- Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personel için Görevde Yükselme imtihanı bir an önce açılmalıdır.

- Özürlü personelin problemleri biran önce giderilmelidir.

- Ek ücretlerdeki Merkez-taşra ve Genel İdari Hizmetler sınıfı ile Yardımcı Hizmetler sınıfı ayrımı kaldırılmalıdır.

- Fiilen bilgisayar kullanan personele V.H.K.İ kadrosu verilmelidir. - Banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılması hususunda bir genelge yayınlanmalıdır.

- Lise mezunlarının ÖSS ye girmeden AÖF ye kayıt yaptırabilme imkanı tanıyan protokol bu öğrenim yılından önce mutlaka imzalanmalıdır.

Çalışma barışının tesisi, moral ve motivasyonun sağlanması için, bu taleplerimizin yerine getirilmemesi halinde her türlü demokratik haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Metin DURAK
Türk Büro-Sen Ankara 2 nolu Şube Başkanı
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1