Geri

ESKİŞEHİR ŞUBEMİZ, MÜBAŞİRLER GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFINA ALINDI

06 Şubat 2019, Çarşamba | 15:00
Türk Büro-Sen’in mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına alınması için verdiği mücadele sonuç verdi.

Yargı organlarında görev yapan mübaşir kadrolarının "Yardımcı Hizmetler Sınıfı"ndan "Genel İdare Hizmetleri Sınıfı"na alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara ilişkin açıklama yapan Türk Büro- Sen Eskişehir Şube Başkanı Alp Arslan, hem konfederasyon hem de sendika olarak hemen her platformda mübaşirlerin sorunlarını dile getirdiklerini belirterek, adliye teşkilatının iş yükünün önemli bir kısmını yüklenen ve birçoğu yüksekokul mezunu olan mübaşirlerin, yardımcı hizmetler sınıfında yer almaması nedeniyle üst derece görevlere yükselemediğini ve ek gösterge alamadığına vurgu yaptı. Arslan, geçtiğimiz yıllarda Türk Büro-Sen olarak gerçekleştirdikleri Adalet Çalıştayı’nda en önemli gündem maddelerinden birinin mübaşirlerimizin sorunları olduğunu ifade ederek, “Ortaya koyduğumuz raporları başta Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanlığı olmak üzere bütün yetkili mercilere iletmiş, mübaşirlerin taleplerinin karşılanması için öncelikli olarak söz konusu çalışanlarımızın Genel İdare Hizmetleri Sınıfı içinde değerlendirilmeleri gerektiğini ısrarla vurgulamıştık.

Ayrıca Adalet Bakanlığı bürokratları ile yapmış olduğumuz tüm görüşmelerde Mübaşirlerin GİH Sınıfına geçirilmesi gerektiğini bildirerek, konuyla ilgili olarak resmi yazı ile defalarca Adalet Bakanlığı’na başvurmuştuk” dedi.

Arslan, verdikleri mücadelenin  6 Şubat 2019 tarihli ve 31 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısmen başarıya ulaştığını ve mübaşirlerin, Kararnamenin 1inci maddesinin (c) fıkrası hükmü ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirildiğini söyledi.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1